Prázdniny se blíží a s ním také přehršle volného času pro mladé lidi. A ten mohou využít k získání peněz na lákadla jako koupaliště, zábavy, diskotéky a nové značkové oblečení nebo třeba kolo.

Nabídka brigád je tak jako každým rokem ale omezená. K těm lepším patří třeba práce v pohostinství, kde si lze přivydělat na dýškách. Místo mohou mladí najít třeba ve slavkovském baru Golf hotelu Austerlitz. „Budeme mít práci tak asi pro tři až čtyři brigádníky, a to v období od května do října,“ upřesnila provozní restaurace Kateřina Resová.

Ve stejném městě mají studenti naději také v restauraci Vergoz. „V době prázdnin budeme potřebovat číšníka a také někoho do kuchyně,“ uvedl majitel slavkovské restaurace Pavel Ziegler.

Rovněž Hotel Rakovec u Pastorků v Račicích potřebuje pracovníky. „Chceme zaměstnat v období dovolených čtyři až šest lidí. Studenti se mohou hlásit už teď. A ti, kteří začínají školu někdy až koncem září, u nás mohou pracovat, bude-li pěkné počasí, do poloviny září,“ řekl manžel majitelky hotelu Emanuel Rakovec.

V Račicích většinou hledají číšníky a pomocné síly do kuchyně. V minulosti byl prý ze strany brigádníků o práci poměrně velký zájem.

Uchytit se dá také v továrnách. Tak třeba vyškovská firma Fritzmeier uvažuje, že možná jednoho či dva brigádníky zaměstná. „Ještě uvidíme. Nejspíše na kancelářské práce, například kopírování či třídění písemností. Ale asi to by nebylo na celou dobu prázdnin,“ prozradila personalistka společnosti Alena Dymáčková.

Takřka jistotu pak pro brigádníky představují supermarkety. „Plno rozhodně nemáme. Brigádníci mají čas, klidně nás můžou oslovit i přes prázdniny,“ vzkázala zájemcům manažerka prodejny Věra Němcová.

Letos nebude naopak pro studenty žádná brigáda ve vyškovském zooparku. „Loni jsme brigádníky potřebovali, ale nyní už ne,“ potvrdil ředitel zooparku Josef Kachlík.

Smůlu má i ten, kdo pomýšlí na brigádu ve vyškovském akvaparku. „Všechna místa už máme zhruba měsíc obsazená,“ řekl vedoucí Jaroslav Hastík.

A o co mají podle něj brigádníci z Vyškovska největší zájem? „Samozřejmě by všichni chtěli dělat plavčíky, na tuto pozici ale bereme jen toho, kdo je vyškolený. Podobná situace je i na pokladnách, výhodu mají ti, kteří u nás pracují opakovaně a v minulosti už prošli zaučením. Na zbytek ze zhruba dvaceti přijatých zájemců čeká úklid sociálního zázemí,“ vysvětlil Hastík.

Ne všichni ovšem o přivýdělek v regionu stojí. „Brigádu si na Vyškovsku hledat nebudu. Myslím si, že není těžké ji tady sehnat. Ale vedení podniků nabízí málo peněz. V Brně je to lepší a navíc tam nejsou tak omezené příležitosti jako v našem okrese,“ řekl například Vyškovan Jakub Meitner.