V pátek v noci ožije střed města Brna. Začínají totiž první akce k desátému ročníku festivalu zábavy pod hrady Špilberk a Veveří. Náměstí na Zelném trhu obsadí kejlíři a divadelníci. Pod katedrálou Svatého Petra a Pavla v Denisových sadech zazáří první ze série ohňostrojů. A téměř třítýdenní tradiční slavnost „Brno – město uprostřed Evropy“ může začít.

Na Zelném trhu se už v pátek odpoledne sejdou brněnští divadelníci. Začnou stavět malá i velká jeviště. Od půl třetí budou mezitím otevřené dveře všech brněnských divadel, která se spojila právě kvůli akci Noc kejlířů – festival radosti. Brňané se nemusejí bát, že jim tradiční kulturní akce provětrá peněženky. Vstupné na veškerá představení bude symbolické.

„Jako dárek divákům i městu a kraji. Noc kejlířů je letos první, ale doufáme, že bude odrazovým můstkem pro konání větších evropských slavností,“ podotkl generální ředitel pořádající agentury Snip Jiří Morávek.

Napřed v sadech

Festival radosti zakončí první ohňostroj letošního festivalu. „Proměna barev, ohňové vějíře, magické květy, kotouče jisker a rychle se střídající obrazce. Vrcholem bude ohňová brána sahající do tmavé oblohy, “ láká k návštěvě jeho designér Ivan Martinek. Představení začíná o půl jedenácté v Denisových sadech.

Na Noc kejlířů naváže v sobotu Muzejní noc, kdy se pro návštěvníky otevřou brněnská muzea. Bez vstupného.

„Chceme ukázat, že muzea jsou příjemná místa, kde se lidé mohou sejít a příjemně strávit nějakou tu chvíli,“ podotkl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. O akci se zájemci dozví ve speciálním autobuse, který bude od středy stát na náměstí Svobody.

„Třetí ročník je rozšířený o některá muzea v Brně, například Galerii Sklepení, ale přidaly se také některé instituce na celé jižní Moravě,“ pochlubil se Ciprian. Při Muzejní noci se také slavnostně otevře nová stálá výstava. O ohňostrojném umění.

Čeká se nával

Zájemci ji najdou na hradě Špilberk. „Připomíná dějiny ohňostrojů od počátků až do současnosti. Klade důraz také na mezinárodní přehlídku Ignis Brunensis. Stálá expozice se snad bude v příštích letech rozšiřovat,“ dodal Ciprian.

Na páteční noc divadelníků i sobotní muzejní se podle pořadatelů přijedou podívat tisíce lidí. „Určitě uzavřeme ulici Husovu, Nové sady a Hybešovu,“ varuje Karel Pospíšil z policejního ředitelství v Brně. Také Dopravní podnik uzavírkám přizpůsobí městskou hromadnou dopravu.

Program festivalu zábavy

18. 5. – 1. 6. IGNIS BRUNENSIS – mezinárodní přehlídka ohňostrojů

18. 5. NOC KEJKLÍŘŮ – divadlo na rynku

18., 19., 25. 5. MUZEJNÍ NOC V JIHOMORAVSKÉM KRAJI – noční návštěva muzeí

19. 5. BRNĚNSKÁ MUZEJNÍ NOC – noční návštěva muzeí

1. – 3. 6. ZÁBAVA POD HRADBAMI – festival pro každého

1. – 3. 6. DOPRAVNÍ NOSTALGIE – přehlídka historie dopravy

1. – 3. 6. DĚTSKÉ DNY UPROSTŘED EVROPY S RODINNÝMI PASY – zábava pro děti

2. 6. DIVADLO BEZ OPONY – představení brněnských divadel

3. 6. LIDOVÁ HRADNÍ SLAVNOST – zábava na Špilberku

VELETRŽNÍ, SPORTOVNÍ A PŘIDRUŽENÉ AKCE

19. 5. RIO DE RIVIERA – multižánrový hudební festival

19. 5. EKOL TRIATHLON SUPERPRESTIGE 2007 – mezinárodní závod v triatlonu

26. 5. ČESKÝ POHÁR DRAČÍCH LODÍ 2007 – závod speciálních lodí

26. 5. VELETRŽNÍ BĚH BRNEM – Český pohár 2007

26. – 27. 5. GRAND PRIX BRNO – GITY CUP 2007 – světový pohár moderních gymnastek

31. 5. – 3. 6. BALLOON JAM – svátek balónového létání