Nejde však o první výměnu ve zvonici kaple z poloviny devatenáctého století. „Původní zvon, který se ztratil během první světové války, nahradil původně provizorní zvon ze železa. Ten nám nakonec sloužil až do letošního roku. Starý zvon dozvonil na jaře. Když jsme zjišťovali, kolik by mohla stát jeho oprava, vyšla nám lépe varianta pořídit zvon úplně nový," konstatoval starosta Uhřic Jaromír Handl.

O stáří a původu železného zvonu přitom obec neměla žádné informace. „Bylo pro nás záhadou, kdo ho vyrobil i kdy se tak stalo. Chyběli nám jakékoli záznamy a ani žádný z pamětníků si už na nějaké podrobnosti nevzpomínal. Až když jsme zvon sundali a našli cedulku s rokem 1919, zjistili jsme, že starý zvon se ztratil při válce a tohle byla pouze jeho náhrada," popsal překvapení starosta.

Tradiční bronz

Při pořizování nového zvonu proto obec hleděla na kvalitu provedení a nechtěla už žádná dočasná řešení. „Chtěli jsme, aby tu pro budoucí obyvatele zůstalo něco hezkého a kvalitního, rozhodli jsme se proto pro tradiční bronz. Na zvon jsme nechali vyrazit znak obce a obraz svaté Rozárie, po které je pojmenovaný," doplnil Handl.

Kromě samotného zvonu je kompletně nové také zařízení, které ho rozeznívá. Původní motorek a další součástky, které celý stroj poháněly, byly ve velmi špatném stavu a obec musela řešit i jejich výměnu. „Celkové náklady na výměnu zařízení a ulití nového zvonu jsou přes sto tisíc korun. Částku mezi sebou vybrali lidé z obce a okolí, kteří na náš záměr reagovali s nadšením a sbírku rádi podpořili," těšilo Handla.

Na začátku září tak oslavy stopátého výročí hasičů a obecní krojované slavnosti ozdobilo i požehnání novému zvonu a jeho umístění zpátky do kapličky.

PETR JANDERKA