Rybáři problém s bruslaři nemají. „Pokud si odhrnou sníh a chtějí bruslit, ať si to užijí. Na Jandovce budeme kvůli rybám vysekávat díru, ale tu samozřejmě ohraničíme, aby bylo vidět, kde je, a abychom tak zamezili nebezpečí pádu," podotkl předseda místní organizace Moravského rybářského svazu Radislav Kotík.

Hrozí proboření

Další chovné rybníky ovšem na bruslení nedoporučuje. „Díry kvůli okysličení vody jsou nutné. Hrozí tak riziko proboření ledu nebo pádu do díry," připomněl Kotík, že třeba malý Kačenec není nejvhodnější volba.

Na velký rybník se ovšem bruslaři letos vrátí rádi. „Raději bruslím v přírodě než na umělých plochách, proto jsem ráda, že je Kačenec zase napuštěný. Není to proto, že bych ušetřila. Ale bruslení na rybníce je mnohem zábavnější než ježdění v hale, kde se člověk jen motá dokola. A Kačenec má navíc krásné okolí," myslí si například Vyškovanka Tereza Vrtílková.

Protože ovšem meteorologové na vánoční svátky hlásí spíš teplé počasí, připravuje se na zájem lidí i vyškovský zimní stadion. „Prosinec a leden bývá tradičně nejsilnější období v roce a teď už se to začíná potvrzovat, zájemců je čím dál víc," uvedl vedoucí stadionu Petr Přikryl.

O stadion se zájemci o bruslení dělí s hokejisty, školami a dalšími organizovanými skupinami. „Bruslení pro veřejnost bývá vždy v pátek, sobotu a neděli. Mezi vánočními svátky a přímo o nich bude ovšem otevřeno pro veřejnost každý den, totéž se týká i Štědrého dne a Silvestru. Jen na Nový rok bude zavřeno," upozornil Přikryl.

Přesný rozpis časů, kdy je stadion volně přístupný, najdou lidé na internetových stránkách Správy majetku města Vyškova. „Stává se, že mi lidé volají a nemůžou rozpis najít, protože se dívají jinam. Aktuální informace jsou jen na našem webu," zdůraznil Přikryl.

Mnoho bruslařů z jiných částí regionu ovšem volí spíš přírodní kluziště. „U nás se chodívá na rybníčky do odpočinkové zóny u Ždánské ulice, je tam pěkné prostředí, nebo na nové biocentrum, kde také vznikly vodní plochy. V minulosti bývalo zvykem bruslit třeba také na umělém ledu u hotelu Arkáda nebo u obchodní akademie, letos uvidíme," vyjmenoval tradiční místa Josef Bouda z Informačního a kulturního střediska Bučovice.

K bruslení láká v zimě také třeba zatopený lom Hartlovka u Lulče. „Je to zdarma, lidé tam chodí víceméně na vlastní nebezpečí. My vždycky na zimu část vody upouštíme, takže snížíme hladinu, aby se tam nemohly tvořit vzduchové kapsy, jako tomu bývá třeba na přehradách, kde je riziko proboření výraznější," vysvětlil už před časem lulečský místostarosta Petr Mrázek.

Bruslení je podle něj bezpečné, pokud jsou silné mrazy. „Samozřejmě když končí zima, otepluje se a led taje, tak bruslení nedoporučujeme, ale to už je na zvážení každého člověka, jestli to riskne," doplnil Mrázek.

Zabruslit si hned na dvou rybnících můžou i lidé z Ivanovic na Hané. Lidé ale můžou v zimě chodit i na umělou ledovou plochu, kterou provozuje na Rozvízu místní Tělocvičná jednota Slovan.