„Ještě přinejmenším tento rok pojede těžba naplno,“ potvrdil starosta Moravských Málkovic Jan Bouda.

Jestli se tam bude těžit i v následujícím roce, není vůbec jisté. „Máme sice povolení do roku 2011, ale co bude v příštím roce zatím nikdo neví. Kvůli krizi se totiž tolik nestaví. Jisté ale je, že dotěžíme třetí etapu. Čtvrtá už zahajovat nebude, protože nejsou zásoby písku,“ informoval vedoucí lomu Libor Vítek.

Podle závodního lomu Milana Plcha v těchto dnech pokračuje firma v rekultivaci vytěženého prostoru. Na holé planiny naváží kvalitní ornou zeminu. Ze tří dílů je zrekultivovaný jeden, druhý se právě v těchto dnech začíná napravovat a třetí se bude letos ještě těžit.

Ložisko písku mezi obcemi Orlovice, Boškůvky a Moravské Málkovice se sice nachází v katastru Orlovic. Ale těžební ruch se nejvíc dotýká Málkovic, v jejichž těsném sousedství se místo zvané Lámaná, nachází.

Bojují už dlouho

S hlukem, prachem, zápachem ze zplodin, dírami v silnicích a silným provozem zhruba sedmi desítek nákladních aut, která se v Málkovicích otočí několikrát za den, se tamní obyvatelé smiřují už několik let. „Bojujeme s tím už dlouho. Jsem rád, že už se těžba blíží ke konci,“ uvedl třeba Pavel Kužílek, který bydlí v těsné blízkosti cesty, kudy jezdí do lomu auta. Vedení obecního úřadu se ale podařilo vyjednat, aby oplátkou za nepohodlí společnost Skanska, která písek využívá, opravila nejenom ty silnice, které těžká nákladní auta poničila, ale i některé cesty v obci, například v minulosti udělala cestu za více než jeden a půl milionu korun v ulici zvané Řím. S podobnou výpomocí počítá obec i letos. „V současné době s nimi jednáme o tom, zda by mohli vyasfaltovat parkoviště u koupaliště a protáhnout cestu až ke sportovním kabinám a k ubytovně u fotbalového hřiště,“ dodal Bouda.

Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové zhotovitel, který vozí materiál pro stavbu dálnice, tedy společnost Skanska, úpravu cesty ke sportovnímu areálu přislíbil. Nejdřív ale ještě opraví kus cesty nad Málkovicemi od křížku k Boškůvkám, kterou rozbily vozy z pískolomu. Práce začnou už v nejbližších dnech.

Těžkotonážní z málkovického zemníku ztěžují život i sousedním Medlovicích. „Vzhledem k velké váze nákladních souprav je to nepříjemné pro ridnné domy u silnice. Lidé cítí značné otřesy. Dosáhli jsme toho, že auta dostala příkaz používat objízdnou trasu. Zatím tuto dohodu dodržují,“ uvedl před časem starosta Medlovic Bohuslav Klemsa. Problém však bývá se soukromými dopravci, kteří pro Skanskou jezdí nárazově. V takovém případě by měli lidé zapsat registrační značku auta a starosta je připravený sjednat nápravu.