Radikální změnu si vyžádala aktuální situace. „Dluhy totiž narostly do takové výše, že je potřeba určit pravidla, která jasně řeknou, jak postupovat při jejich vymáhání," potvrdil tajemník bučovické radnice Karel Měřínský.

Až dosud se úředníci řídili zákonem, který jim ale nedával konkrétní návod, jak postupovat. Peníze neurgovali a neplatičů začalo přibývat. „Proto jsme se rozhodli, že bude potřeba upravit některé lhůty. Vytvořili jsme takzvanou prováděcí směrnici, která je pro naše pracovníky jakousi kuchařkou radící, jak postupovat při řešení dlužných částek," potvrdil vedoucí ekonomického odboru bučovické radnice Michal Vrána.

Donedávna bučovická radnice využívala služeb externího právníka, který případy řešil prostřednictvím exekučního soudu. Podle Vrány se díky nové směrnici postup při vymáhání dluhů změní. „Určitě bude přísnější. A to ve smyslu, že opravdu budeme vymáhat. Dosud jsme třeba vůbec neřešili dluhy za svoz komunálního odpadu, což se změní," zmínil Vrána.

Hlouběji do kapsy si tak budou muset sáhnout lidé, kteří za popelnice nezaplatili až tři roky zpátky. To je totiž podle Vrány maximální doba, kam můžou úředníci ohledně dluhů jít. „Všechno ale bude založené na komunikaci. Rozhodně to nebude fungovat tak, že na dlužníky okamžitě pošleme exekutory," ubezpečil Vrána.

Jako první bude písemné upozornění. „Pokud to nepomůže, přijdou na řadu platební výměry. Určitě nebudeme nekompromisní a budeme přistupovat i na splátkové kalendáře," ujistil vedoucí ekonomického odboru.

V současné době dluží Bučovičtí podle Vrány přes tři sta tisíc korun za svoz komunálního odpadu a daleko vyšší částku na pokutách udělených odborem životního prostředí a za dopravní přestupky.

Víc než půlmilionový dluh eviduje i bytové družstvo Nový život za nájemné v městských bytech. „Ke konci ledna letošního roku to bylo přibližně pět set devadesát tisíc korun. Dlužné částky vymáháme zpočátku pomocí upomínek, potom výstrahami a v nejhorším případě prostřednictvím městského právníka také soudně," uvedla pracovnice bytového družstva Lenka Kašpárková.

Město se rozhodlo pro zavedení směrnice také proto, že přešlo na nový elektronický systém. Ten umožňuje lepší sledování dlužných částek. „Získali jsme tím úplně jiný nástroj, díky kterému se sníží množství nedobytných pohledávek," je přesvědčený bučovický starosta Radovan Válek.

Přestože většina obyvatel města neví o dluzích, které mají někteří Bučované vůči radnici, jsou přesvědčení, že by je město po nich požadovat mělo. „Každý by měl platit, pokud je to jeho povinnost. Chápu, že někdo peníze nemá. Ale pokud lidé dluží stovky tisíc korun, souhlasím s tím, aby po nich úředníci peníze vymáhali důsledněji," myslí si třeba Jana Posoldová. Bučovice ovšem nejsou jediným městem Vyškovska, kde radnice bojují s dlužníky. Snížit frekvenci svozu odpadu museli například v Ivanovicích na Hané. Jedním z důvodů byly právě dluhy obyvatel. Aby město nemuselo zvyšovat částku za svoz, zajíždějí od února popeláři do města kvůli svozu komunálu jednou za čtrnáct dní.