Město Bučovice přišlo za poslední rok o několik desítek obyvatel. Aby bučovická radnice zabránila dalšímu odlivu lidí, podporuje novou výstavbu. Podle poměrně čerstvých informací tak mají v Bučovicích vyrůst rodinné domy pro několik tisíc obyvatel.

Ve svém odvolání se o tom zmínili členové černínského osadního výboru, kteří protestují proti výstavbě bioplynové stanice v této místní části Bučovic. Potvrdil to i vedoucí odboru rozvoje a výstavby bučovické radnice Roman Seitl. „Podle platného územního plánu města Bučovice je v lokalitě Úlehla plánovaná výstavba rodinných domů. Velikost zóny je navržená pro přibližně tři tisíce nových obyvatel,“ uvedl Seitl.

Podle slov tajemníka bučovického městského úřadu Jiřího Frolce je projekt ve fázi zástavbové studie. „Na předpokládané výstavbě se budou podílet soukromé společnosti, které právě pracují na zástavbových plánech. Investoři také vybudují inženýrské sítě,“ uvedl Frolec. Podrobnosti o počtu nově postavených domů nebo o datu zahájení výstavby však Frolec nezná. „Otázky předbíhají chod událostí. Řeší je projektanti, kteří navrhnou vhodné řešení. Jsme na začátku. Víc se odpovědět nedá,“ řekl tajemník bučovické radnice.

Jak před časem uvedla starostka Bučovic Šárka Šilerová, domy mají vzniknout na ploše o rozloze v řádech desítek hektarů. Podle místních nová část vznikne směrem k Černčínu. Bučovický místostarosta František Šujan na čtvrteční tiskové konferenci k výjezdnímu zasedání Rady Jihomoravského kraje uvedl, že prozatím se na Úlehle počítá se stavbou zhruba sta až dvou set domů.

Nové obyvatele vítají také Bučovičtí. „Určitě je dobře, že se naše město bude rozrůstat. Jen aby měli noví Bučované kde pracovat. Je tady velmi málo pracovních příležitostí. Přitom by měly kde vzniknout,“ nechala se slyšet Jarmilia Chválová, která žije ve Vícemilicích poblíž Úlehly.

O nedostatku pracovních pozic moc dobře ví také vedení města. Na Bučovicku je míra nezaměstnanosti dlouhodobě nejvyšší z celého Vyškovska, přesahuje osm procent, zatímco celookresní průměr byl v dubnu o osm desetin procenta nižší. „Chystáme se jednat jak s Jihomoravským krajem, tak i s vyškovským úřadem práce o možnostech, jak nezaměstnanost snížit. Paradoxní ovšem je, že podle průzkumu se tady lidem velmi dobře podniká,“ poznamenal Šujan na čtvrteční tiskové konferenci.

Do města se v poslední době hrnou také stavebníci. Nové domy nevyrostou jen na Úlehle, výstavba je plánovaná také v lokalitě U Škol. Soukromá firma už podle slov tajemníka bučovické radnice získala stavební povolení a zahájila stavbu.