Omšelá stavba, ze které je na první pohled vidět, že se jí ruce dělníků nedotkly už hodně dlouho. Návštěvníci do ní mají zapovězený vstup. Na své využití čeká přibližně pět let. Řeč je o bučovickém kinu, jež zeje prázdnotou.

Podle informací starostky Bučovic Šárky Šilerové ovšem radnici jeho osud není tak lhostejný, jak se může zdát. „Na některém z loňských zasedání zastupitelstva jsme se dohodli, že požádáme studenty architektury brněnského Vysokého učení technického, aby se na stavbu podívali. A zároveň navrhli nějaké řešení, co s objektem udělat. Na konci června nám mají odevzdat své práce,“ informovala Šilerová.

Co tedy bude s kinem dál, nedokázala říct. „Stále máme tři možnosti, jak s ním naložit. Buď ho prodáme nebo pronajmeme. To je však málo pravděpodobné. Třetí varianta je, že si ji necháme a postupně opravíme,“ naznačila starostka.

Kolik bude rekonstrukce dlouho nevyužívaného a časem poznamenaného kina stát, si zatím netroufla odhadnout. „Ani nemůžu říct, kolik peněz bude město schopné do toho dát. Rozpočet pro letošní rok však s žádnými investicemi, které by se týkaly právě této stavby, nepočítá,“ doplnila Šilerová.
Stejně jako starostka, tak i bučovičtí zastupitelé jsou přesvědčení, že budova bývalého kina potřebuje opravu jako sůl. Podle některých radnice investuje příliš mnoho peněz do sportu a oblast kultury opomíjí. „Město potřebuje například taneční sál a nějaké prostory na pořádání divadelních představení. V Katolickém domě je malý parket, takže by něco mohlo vzniknout v bývalém kině,“ zamyslel se předčasem například Radovan Válek.

Podle zastupitele Petra Šujana by bylo mnohem jednodušší, kdyby se radnice rozhodla pro výstavbu zbrusu nové budovy na kulturní účely. „Stavět na zelené louce by vyšlo levněji. Oprava bývalého kina bude stát myslím dvacet až čtyřicet milionů,“ upozornil Šujan.

Ten také doplnil, že velké plány měl se stavbou Spolek Katolického domu, kterého je členem. „Uvažovali jsme o tom, že objekt nějak opravíme a vybudujeme tam tělocvičnu pro Orly. Ti si totiž musejí pronajímat jiné prostory. Ale v situaci, kdy už Katolický dům nebude náš, z toho nejspíš sejde,“ uvedl Šujan.

Je ovšem hodně pravděpodobné, že kino už ve městě nebude. „Myslím si, že v dnešní době by bylo nevyužité,“ naznačila Šilerová.
Co by měla bučovická radnice udělat s budovou tamního kina?