Po víkendu je o dost pravděpodobnější, že v Bučovicích spadne vedení radnice do rukou doposud opoziční Volby pro město. A také jejích politických spojenců: lidovců a Věcí veřejných.

Tyto tři politické strany se v sobotu shodly na podobě koaliční smlouvy, kterou by měly podepsat tento víkend. „Koaliční smlouvu jsme dali dohromady, a to včetně personálního obsazení,“ potvrdil v pondělí Vyškovskému deníku Rovnosti za bučovickou KDU – ČSL Jiří Horák.

Upřesnil, že starostou by měl být podle koaliční smlouvy lídr Volby pro město Radovan Válek, místostarostou právě Horák a radními Petr Obruča (KDU – ČSL), Jana Vlachová (Volba pro město) a Miroslav Bílek (Věci veřejné). „Funkci druhého místostarosty plánujeme zrušit a ušetřit tím značné prostředky, které plynou na jeho plat,“ upřesnil Horák.

Podle něj vznik koaliční smlouvy nenarazil na žádné větší obtíže, protože všechny strany mají velice podobný program. „Kompromis jsme našli snadno. Pro nás je prioritou zajistit správné fungování městského úřadu. To by měl prověřit personální i finanční audit,“ přiblížil Horák.

Programovou shodu potvrdil také Michal Crhák z Volby pro město. „Naše volební programy jsou si hodně blízké. Ideální by bylo, kdyby se nám podařilo ještě do konce listopadu požádat o dotace na audit,“ prohlásil Crhák.

Také pro bučovické Věci veřejné je prioritou audit, s ostatními stranami se shodují i v dalších hlavních bodech programu. „Rozhodně je nutné nejdříve zefektivnit fungování městského úřadu. K nejdůležitějším problémům ve městě dále patří dopravní situace. Je nutné vypracovat a posoudit varianty k jejímu nynějšímu řešení, jímž je přeložka. Město by mělo také najít cestu k získávání většího množství peněz z různých dotací,“ nastínil lídr Věcí veřejných Miroslav Bílek.

Pravděpodobné budoucí koaliční strany v Bučovicích počítají s tím, že přenechají nejsilnější opoziční straně některé klíčové výbory, například finanční výbor. Už dřív to potvrdil Válek.

V komunálních volbách v Bučovicích zvítězila Volba pro město se ziskem osmadvaceti procent hlasů a pěti mandátů následovaná ČSSD se sedmnácti procenty a třemi mandáty. Komunisté, ODS a lidovci získali shodně po dvou mandátech, Věci veřejné vybojovaly jeden.

Na Vyškovsku už koalici uzavřela vítězná ČSSD s lidovci a ODS ve Vyškově. Složitá je zatím situace ve Slavkově u Brna, kde se snaží získat do vlády lidovce vítězná ČSSD i ODS.