Kde zaparkovat auto, aby se na něm třeba nevyřádili vandalové? Problém, který teď trápí obyvatele Slavkovské ulice v Bučovicích.

Kvůli opravě kanalizace a povrchu mezinárodní silnice totiž museli své plechové miláčky přeparkovat tak, že je mají pryč z dohledu. „Místo toho, aby stálo v garáži, musím auto parkovat jinde. Bojím se, že mi ho někdo třeba vykrade, poškodí nebo ukradne,“ svěřil se například Aleš Kotyza.

Ten má navíc svůj automobil, protože teď není v bezpečí garáže, stále od prachu. „Ale chápu, že dělníci musí pracovat. Horší je, že nám nikdo neřekl, kdy začnou kopat. S manželkou jsme pořád vyhlíželi z okna, abychom věděli, jestli se ještě vůbec dostaneme z garáže,“ doplnil Kotyza.

Podle něj by radnice měla být ke svým obyvatelům sdílnější. Vedoucí odboru dopravy Zdeněk Kolaja se ovšem brání, že lidé dostali do schránek letáčky s důležitými informacemi. „Víc ovšem v těchto chvílích nemůžeme udělat. Práce nabraly hodně velké zpoždění. Co mělo být hotové v květnu, ještě teď není. Důvodem jsou subdodavatelé společnosti Skanska, kteří nedodržují termíny,“ vysvětlil Kolaja.

Proto ani radnice nemá přesné zprávy o tom, co se kdy bude dít. Ohledně parkování prý lidé musí mít trpělivost. „Kvůli výkopům samozřejmě auta musí stát jinde. Nějaký čas musí vydržet. Například ve Vícemilicích už tyto potíže místní mají za sebou. Práce trvaly zhruba týden,“ dodal Kolaja.

Ještě podotkl, že lidé to ke svým autům nebudou mít moc daleko. „Od mezinárodní silnice vedou uličky. Zákon navíc říká, že musí být zajištěná dostupnost, ne dojízdnost. To znamená, že majitelé automobilů to musí mít k vozům velmi blízko. Každý si to zkrátka musí nějak zabezpečit,“ vzkázal vedoucí odboru dopravy.

Místní ale poukazují na to, že opuštěná auta se můžou stát terčem pobertů. „Myslím, že by teď v uličkách strážníci měli hlídat víc. Nevím sice, jestli na to mají kapacitu. Je však pravda, že v ulicích jsou vidět zřídka,“ namítl Kotyza.

Bučovičtí strážníci však dělají, co je v jejich silách. Alespoň to tvrdí jejich velitel Jiří Wasserburger. „Zvýšenou pozornost věnujeme Slavkovské ulici, kudy i přes zákaz stále projíždějí neukáznění řidiči. Kvůli většímu počtu zaparkovaných aut častěji zajíždíme i do okolních uliček. Problém je ovšem v tom, že jsou ve službě vždy jen dva strážníci. A ti nemůžou být všude,“ uvedl Wasserburger.

Podle něj ale lidé zase tak velké obavy nemusí mít. „Například ve Vícemilicích, když museli řidiči parkovat auta jinde, jsme neměli nahlášený jediný problém. Od začátku uzavírky taky ne,“ uklidňuje obyvatele Wasserburger.