Ten starostou zůstává. Kromě něj zasednou v pětičlenné radě města i jeho spolustraníci – Jan Růžička, který se stane místostarostou, a Pavel Klimeš. „Spolupráci jsme pak nabídli Radovanu Válkovi z Volby pro město a Petru Hanákovi z uskupení PRO Zdraví a sport,“ přiblížil Horák.

Dohodu o spolupráci s dalšími subjekty se lidovci rozhodli uzavřít, protože chtějí, aby jejich záměry měly širší podporu. „Není třeba je razit radikálně, raději hledáme shodu,“ uvedl Horák.

Ani jednoho z oslovených prý to, že se lidovci snaží vytvořit širší koalici nepřekvapilo. „Má to logiku. Je vždy lepší, když v zastupitelstvu vládne převážná shoda. To, že mají nadpoloviční většinu, ještě neznamená, že by do rozhodování o dalším směřování města neměli přibrat i ostatní subjekty, se kterými se shodují. To se nám dařilo a tak mě těší, že budeme pokračovat,“ sdělil Válek.

Podobně to vidí i Hanák. „Spolupracovali jsme spolu v radě v předchozím období a z mého pohledu to byla spolupráce pro Bučovice přínosná. I to je ten důvod, proč jsem na nabídku kývl,“ uvedl Hanák.

Nová koalice
Na nové koalici v Bučovicích se dohodla KDU-ČSL, Volba pro město a PRO Zdraví a sport.
Místostarostou Bučovic se stane Jan Růžička.
V radě bude mít KDU-ČSL tři zástupce a Volba pro město i PRO Zdraví a sport po jednom členu.

Určitou formu spolupráce lidovci nabídnou i dalším stranám. „Do rady se už ale nikdo nedostane, je pětičlenná a s ohledem na výsledek voleb tam tři zástupce mít musíme,“ vysvětlil starosta.

Pro následující volební období má priority jasné. „Dotáhnout jako UP, cyklotrasy a územní plán,“ nastínil Horák. Hanák má priority podobné. „Mám navíc blízko ke sportu, takže bych se rád věnoval této oblasti a volnočasovým aktivitám,“ je přesvědčený Hanák.

Z rady města odchází Jiří Šarman (ANO 2011) a dosavadní místostarosta František Šujan (ČSSD), který se letos do zastupitelstva vůbec nedostal. „Vypadá to, že lidé chtěli po letech změnu. Mrzí mě to, ale nic s tím nenadělám,“ řekl nedávno Šujan.

V radě už neusedne ani Eva Sedláčková (PRO Zdraví a Sport). Ani ona nezískala mandát v zastupitelstvu.