„Turisté, kteří přijíždí do Vyškova, se nás často ptají, kde najdou veřejné toalety. Určitě se s tím setkáváme pravidelně,“ sdělila Sandra Tvrdíková z Turistického informačního centra ve Vyškově. A nejsou to žádná zanedbatelná čísla turistů. „Služeb veřejných toalet využije přes dvacet šest tisíc lidí ročně,“ potvrdil význam služby ředitel příspěvkové organizace Správa majetku města Vyškova Milan Maštera.

O dost svízelnější situaci mají lidé hledající veřejný záchod v Bučovicích. Hledat ho totiž budou marně. „V současné době oficiální veřejné toalety ve městě nemáme. Pro nezbytné případy je možné využít záchodu na radnici. Klíče jsou k vyzvednutí na podatelně úřadu,“ nastínil situaci bučovický starosta Radovan Válek.

Město se snaží situaci řešit, ale vhodné řešení nenalézá snadno. „Když bylo ještě město vlastníkem bučovického Katolického domu, mohli lidé chodit na záchody v restauraci. Od změny majitele však nemáme prostředky, jak po něm tuto službu vyžadovat. Uvažujeme tedy o zřízení samostatných veřejných toalet,“ řekl starosta.

V diskuzích se ale podle něj často objevuje problém jejich případného umístění. „V centru města narážíme na ochrannou památkovou zónu, a když je postavíme na nádraží, tak zase budou zbytečně daleko. Vlastně tím znemožníme jejich skutečné využívání,“ vysvětlil nelehkou situaci Válek.

Nevšímaví lidé

V okresním městě takové problémy řešit nemusí. Toalety se nacházejí v centru města v Dobrovského ulici. Z řady míst k nim navádí šipky. Ne každý si jich však všimne, pokud není hnán počínající potřebou. Hned několik lidí potvrdilo, že raději využije restauraci. Navíc zdarma. „Nevím, kde jsou ve Vyškově veřejné záchody. Stejně bych šla spíš do restaurace,“ potvrdila třeba Lucie Veselská z Olomouce.

Naopak Vyškované vědí dobře, kam zajít. Navíc by klidně uvítali navýšení jejich počtu, například pomocí mobilních toalet. „Jasně, že vím, kde jsou tady záchody. Sice je moc nevyužívám, protože pracuji mimo město a bydlím kousek od centra, ale když není nazbyt, tak tam zajdu. K fungování nemám žádné připomínky,“ vyjádřil se František Vybíral z Vyškova.

Vlastníkem toalet je město Vyškov, jejich provoz zajišťují zaměstnanci Správy majetku města Vyškova. „Provoz veřejného WC bereme jako samozřejmou službu obyvatelům a návštěvníkům města. Ve všední dny fungují od sedmi hodin ráno do šesti hodin večer. V sobotu jsou otevřené dopoledne od sedmi do dvanácti hodin. V neděli mají zavřeno,“ informoval Maštera.

Náklady na provoz veřejných toalet dosahují ve Vyškově zhruba čtyři sta padesáti tisíc korun ročně. Poplatky vybrané za použití záchodu se podílí na úhradě výdajů ale skutečně jen symbolicky. Nedosahují totiž ani jedné čtvrtiny vynaložených prostředků.

Třeba ve Slavkově, kde lze očekávat větší počet turistů, o veřejnou službu zájem není dvakrát valný. „Veřejné záchody jsou ve Slavkově vedle kina Jas za průchodem. Ukazuje na ně cedulka. Ale lidi se nás na ně moc neptají,“ vyjádřila se Ludmila Pilátová z Informačního centra ve Slavkově u Brna.