Komu bude platit nájemce hospody v Katolickém domě v Bučovicích? Podle soudního rozhodnutí městu. Radnice o tom má totiž hned dva pravomocné soudní rozsudky. A ty potvrdil dokonce už i Nejvyšší soud, k němuž Spolek Katolického domu před časem podal dovolání. Na budově je však stále plomba.

„Kroky teď nezáleží ani na nás, ani na spolku, ale na pracovnících katastrálního úřadu. Dali jsme jim podnět a potřebné dokumenty k tomu, aby mohli odstranit z objektu plombu,“ vysvětlila starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Úředníci však zatím jen čekají. „Soud potvrdil, že hospodářská smlouva, podle níž kdysi městský úřad daroval nemovitost Společnosti katolického domu, je neplatná. A že tedy dům patří městu. Proto jsme zamítli návrh společnosti na vklad vlastnictví do katastru nemovitostí, který se měl uskutečnit vlastně na základě oné smlouvy," vysvětlil ředitel vyškovského pracoviště krajského katastrálního úřadu Petr Pospíšil.

A dodal:„Nyní zjišťujeme, zda spolek podal proti našemu rozhodnutí o zamítnutí návrhu na vklad u krajského soudu žalobu nebo ne.“

Kdyby členové spolku nic nenamítali, odpadla by podle něj z nemovitosti jedna plomba a úředníci by mohli provést změnu v zápisu vlastnického práva ve prospěch města. Vzdát se však Spolek Katolického domu rozhodně nemá v plánu.

„Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch města, protože nám opět na nějaké listině chyběl podpis. Odvoláme se k Ústavnímu soudu. Celé je to velmi nešťastné. Krajský soud tehdy rozhodl dobře, že smlouva je neplatná a budova patří městu. Ale místo toho, aby zastupitelé uložili starostce sepsat novou smlouvu, odhlasovali, že dům zůstane městu. Svědčí to o tom, že se v Bučovicích uvažuje stále jako před padesáti lety,“ řekl jeden ze členů spolku Petr Šujan.