Prodej, pronájem nebo provoz? To jsou otázky, nad kterými si lámou hlavy bučovičtí radní. Na své čtvrteční schůzce totiž otevřeli téma bývalého kina. Jeho havarijní stav jim v poslední době nedává spát.

Kino nebude

Objekt leží ladem už déle než tři roky. To radnici trápí a chce budoucnost stavby vyřešit ještě letos.

„Zatím přesně nevím, co s ní bude. Máme tři varianty. Buď ji prodáme, pronajmeme nebo sami zprovozníme. Plánujeme předložit zastupitelstvu návrh do konce roku,“ uvedla starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Podle ní je však velmi málo pravděpodobné, že by město budovu prodalo. Žádní zájemci totiž nejsou. Stejně tak není reálné, že ji pronajme. Právě proto už teď radní přemýšlejí, jak s objektem naložit.

Starostka už teď zavrhla, že by tam mělo znovu vzniknout kino. „Myslím si, že v dnešní době by bylo nevyužité. Ale uvažujeme o vzniku kulturního centra,“ prozradila Šilerová.

Tajemník bučovické radnice Antonín Kotrba zase řekl, že kromě opravy by bývalé kino mohlo být propojeno skleněným koridorem s katolickým domem. „To je však ještě hudba budoucnosti. Nejdříve musíme na kompletní rekonstrukci sehnat peníze. A to budou řádově miliony korun,“ naznačil tajemník.

Více na kulturu

Že si budova opravdu zaslouží rekonstrukci, potvrzují také bučovičtí zastupitelé. Podle některých radnice investuje příliš mnoho peněz do sportu a oblast kultury opomíjí. „Město potřebuje například taneční sál a nějaké prostory na pořádání divadelních představení. V Katolickém domě je malý parket, takže by něco mohlo vzniknout v bývalém kině. Uvidíme, jestli se tento záměr odrazí v rozpočtu,“ zamyslel se například Radovan Válek.

Podle zastupitele Petra Šujana by bylo mnohem jednodušší, kdyby se radnice rozhodla pro výstavbu zbrusu nové budovy pro kulturní účely. „Stavět na zelené louce by vyšlo levněji. Oprava bývalého kina vyjde myslím na dvacet až čtyřicet milionů,“ upozornil Šujan. Ten také doplnil, že velké plány měl se stavbou Spolek katolického domu, kterého je členem.

„Uvažovali jsme o tom, že objekt nějak opravíme a vybudujeme tam tělocvičnu pro Orel. Ten si totiž musí pronajímat jiné prostory. Ale v situaci, kdy už Katolický dům nebude náš, z toho nejspíš sejde,“ uvedl člen spolku.