Průtah Bučovicemi už by za několik měsíců nemusel připomínat tankodrom. Jeho opravy, kterou ředitelství silnic a dálnic slibuje už druhý rok, se prý obyvatelé dočkají.

O stavební povolení na rekonstrukci mezinárodní silnice za dvě stě milionů korun měli pracovníci brněnské správy ředitelství silnic a dálnic žádat už v prosinci loňského roku, aby ho začátkem toho letošního již měli v ruce. Podle náměstka pro výstavbu Miloslava Neckáře tak učinili až v této době. Nyní čekají, zda jim Státní fond dopravní infrastruktury přiklepne dotaci.

„Zatím ještě nevíme výsledek, ale z fondu nás žádali o vyjádření, o kolik peněz máme zájem. Zda to potom jeho výkonný výbor schválí, nevíme. Také ještě nemáme převedené peníze, které jsme neprostavěli v minulém roce, do toho letošního. Jsem ale na devadesát procent přesvědčený, že dotaci na opravu bučovického průtahu získáme,“ uvedl Neckář.

Zároveň doplnil, že podle jeho názoru se dělníci pustí do opravy „padesátky“ už na podzim. Asi tříkilometrový úsek by potom měli zrekonstruovat zhruba za dva roky.

Podle starostky Bučovic Šárky Šilerové je město na opravu průtahu připravené a už jen čeká, kdy investor stavbu zahájí. „Pokud budou na rekonstrukci finanční prostředky, může začít hned. To je však věc ředitelství silnic a dálnic. Vím, že teď na to peníze nemá,“ řekla nedávno.

Opravu průtahu by nejvíce uvítali obyvatelé, kteří bydlí v jeho blízkosti. „Je to hrozné, že se to pořád oddaluje. U silnice máme přímo ložnici a není to nic příjemného, když obrovské kamiony nadskakují ve vyjetých kolejích. Nejvíce bychom si ale samozřejmě přáli obchvat, ten by vyřešil všechno,“ postěžovala si třeba Jana Kopečková.

Pod opraveným povrchem silnice má současně vzniknout i nová kanalizace dotovaná společností Vodovody a kanalizace Vyškov, která na ni získala evropský příspěvek. Pokud by se dělníci nemohli pustit do stavby kanalizace zároveň s rekonstrukcí silnice, společnosti by se značně prodražily náklady.

„Na akci máme čas do konce roku dva tisíce devět, takže bychom ještě mohli počkat, ale rozhodně nejsme připravení na to, abychom zaplatili všechno z našich zdrojů,“ podotkl před časem ředitel společnosti Vladimír Kramář.