Klidné centrum bez výfukových plynů z tisíců aut a bez nebezpečí srážky s kamionem i na přechodu pro chodce. O tom si obyvatelé Bučovic už řadu let můžou nechat jen zdát. Přeložky mezinárodní silnice číslo padesát na okraj města se pořád nedočkali. Přesto jsou plány radnice některým lidem z Bučovic trnem v oku.

„Koho potkám, ten souhlasí, že je to naprostý nesmysl. Jaký má význam přesunout silnici o sto metrů dál? Chápu, že projekt už je hotový a změna by stála peníze. Ale slyšel jsem, že přes padesátku prý nebude ani nadjezd nebo podchod. I tak budeme muset přebíhat přes frekventovanou cestu,“ myslí si třeba Antonín Parobek z Polní ulice.

Právě tuto ulici přeložka „padesátky“ odřízne od většiny města. Investorem několika set milionové stavby je Ředitelství silnic a dálnic, které s projektem nic nezmůže.

„To je otázka územního plánu. My podle něj pouze postupujeme. Nepřísluší mi komentovat, jestli se problém obyvatel vyřeší nebo ne,“ uvedl náměstek pro výstavbu z Ředitelství silnic a dálnic Miroslav Neckář.

Mnozí Bučovičtí ale měli jasno už před lety, kdy prosazovali obchvat jižně od Bučovic až za tamními kasárnami. Ten by se městu úplně vyhnul. Současný projekt se ovšem má po letech konečně dostat do fáze územního řízení. Právě proto teď radní považují snahu o nějaké jeho úpravy za naprostý nesmysl.

„Jestliže lidé chtěli něco změnit, měli se obrátit na zastupitele. Mohlo se o návrhu jednat. Ale pokud chtějí něco podnikat teď, musí se smířit s tím, že dalších deset let bude situace stejná,“ upozornila starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Také by vznikl problém, kdo by zaplatil všechny změny projektové dokumentace. Ty se pohybují v řádech milionů. „Spoléhám se na to, že trasu vytyčili odborníci. Zřejmě bude tedy nejoptimálnější. Také respektuji principy demokracie, a proto hájím to, co už přede mnou většina schválila,“ dodala Šilerová.

Bučovičtí radní čekají na vyjádření pracovníků z pražského památkového ústavu. Ti rozhodnou, jestli plánovaná přeložka neohrozí nejzazší bastion zahrady bučovického zámku.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Památkový ústav požehná přeložce

Stavba přeložky je pořád nejistá

Přeložka: zase další průtahy

Dokument rozhodne o stavbě přeložky