Nedostatek autobusových spojů. To je problém, na který si stěžují starostové některých obcí Bučovicka. V této části okresu totiž nejezdí autobusy integrovaného dopravního systému. A jiní dopravci tam moc nezajíždějí.

Podle vedení Brankovic nastává pro mnohé obyvatele největší potíž o víkendu. „Kdybychom si spolu s dalšími obcemi neplatili autobusové linky, které k nám teď zajíždějí o víkendu, lidé by se například neměli jak dostat do nemocnice,“ uvedl brankovický starosta Josef Hlaváč.

Že je situace opravdu katastrofální, potvrdila i účetní chvalkovického obecního úřadu Marie Jílková. Ta se zase obává letních prázdnin, kdy některé autobusy do jejich vesnice vůbec nejezdí.

„Ne že by však dopravci zrušili v tomto období školní autobusy, k nám přestávají jezdit ty, které rozvážejí lidi do práce. Je to nepochopitelné,“ namítla Jílková.

Ne každému ale tento stav vadí. Například nemochovický místostarosta Stanislav Doupovec uvedl, že jemu je to jedno. „Mám auto, takže se dostanu, kam potřebuji,“ řekl.

Rozhořčení jsou naopak tamní obyvatelé. Mnozí z nich by se totiž nikam nedostali, pokud by byli odkázaní jen na autobusy. „Kdybych neměla auto, tak v Nemochovicích bydlet nebudu. Tady jede autobus jenom ráno, v poledne a večer. Bez auta je tu člověk úplně odříznutý,“ postěžovala si třeba Jana Hofírková.

Ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek tvrdí, že nedostatečná dopravní obslužnost souvisí s nezaměstnaností. „Kdyby v okrese přibylo spojů, některé podniky by zvýšily počet směn a tím by přijaly více lidí,“ myslí si Marek.

Potíže by však už brzy mělo vyřešit zavedení integrovaného dopravního systému na Bučovicku. Jednání se zástupci Kordisu, který systém provozuje, a některých obcí se má uskutečnit devětadvacátého června ve Vyškově. Mimo jiné tam přijde řeč na rozšíření autobusové dopravy směrem na Nesovice a Brankovice.

„IDS by měl být na Bučovicku zavedený do konce roku. Až bude vyřešený uzlový bod, stanoví se jízdní řády. Doufám, že se situace zlepší pro všechny spádové obce Bučovic,“ řekl brankovický radní Jaroslav Hejný, který má na starosti řešení potíží s dopravou.

Že by měl být integrovaný dopravní systém zavedený na Bučovicku ještě letos, potvrdil nedávno také krajský mluvčí Michal Kocourek.