„V informaci visící na dveřích stálo, že ačkoli byly zrušené třicetikorunové poplatky, prosí pacienty o dary, protože přispívá různým organizacím, například Unicef. Když jsem vstoupila do ordinace, nechtěla jsem věřit vlastním očím. Na stole stála plastová ošatka s drobnými. Z principu jsem nic nedala, velmi mě to rozčílilo," popsala žena, která si z obavy, aby nemusela změnit lékaře, nepřála zveřejnit jméno. Redakce ho však zná.

Postup lékařky vnímá jako zneužití moci. „Pacient je na ní závislý, a proto raději nějaký příspěvek dá. Což je otřesné. Staří lidé jich už tak moc nemají. A žádat po nich, navíc když jsou nemocní, peníze, je nemorální," podotkla pacientka.

Nemají vliv

Obrátila se proto na vedení jedné z pojišťoven do Prahy, kde ji pracovníci odkázali na lékařskou komoru nebo vedení bučovické polikliniky. „A také mi řekli, že peníze nejspíš jdou lékařce do vlastní kapsy," znechuceně dodala pacientka.

Vedení polikliniky podle ředitele Juraje Roháče nemá na soukromé lékaře vliv. „Můžou si v podstatě dělat, co chtějí, je to jejich podnikání. Naše kontrola se týká jen toho, jestli platí nájem. Nejsem právník, takže nevím, jestli je takové jednání protizákonné. I pro soukromé lékaře ale platí, že třicetikorunové poplatky, které stát zrušil, nyní proplácí pojišťovna, takže o ně nepřicházejí," poukázal Roháč s tím, že příspěvky jsou dobrovolné. „Pacienti nemusejí mít strach, že když nepřispějí, lékařka se k nim bude chovat jinak," ujistil ředitel.

To potvrdila i Nezdařilová. „Kdo nechce přispět, nemusí. Nemám pocit, že bych na pacienty vytvářela nějaký tlak. Nesleduji, jestli někdo přispěje, nebo ne. Sami pacienti mi říkali, že se poplatky neměly rušit, protože vědí, že podporuji různé neziskové organizace, které jsou také na papíře vypsané," hájila se Nezdařilová a dodala, že vše je transparentně popsané na listě, který visí na dveřích v čekárně. „Pokud se to některým pacientům nelíbí, mohli mi to říct do očí," namítla.

Lidé, které oslovila redakce Vyškovského deníku Rovnost přímo na bučovické poliklinice, ale mají jiný názor. S postupem lékařky nesouhlasil například Marek Janiga z Rašovic, který si v prvním okamžiku myslel, že jde o žert. „To je úplně zcestné. Zvlášť v tomto regionu, kde je dost lidí bez práce. Myslím, že lékaři jsou na tom pořád solidně oproti ostatním profesím. Příspěvek je sice dobrovolný, ale že o něj žádá lékařka, tomu se mi ani nechce věřit," kroutil hlavou Janiga.

Zatímco u vedení bučovické polikliniky Nezdařilová našla pochopení, ve vyškovské nemocnici by se s ním nejspíš nesetkala. Tam podle ředitelky Věry Seidlové pacienti u žádného lékaře na dveřích nic podobného neuvidí, o čemž se na místě přesvědčila i redaktorka. „Poplatky jsme jednoznačně zrušili. Zůstal pouze devadesátikorunový u ústavní pohotovostní služby, což je ze zákona povolené. Jde vlastně o takové dvojí vybírání, protože poplatky proplácí pojišťovny. U nás žádný lékař nic podobného na dveřích nemá, nepovolili bychom to. Vnímáme to jako protizákonné jednání," prohlásila ředitelka vyškovské nemocnice.

Právní oddělení České lékařské komory však na jednání lékařky nic protiprávního nespatřuje. „Příspěvek je dobrovolný a nemáme informaci, že by jím lékařka podmiňovala vstřícnější přístup k pacientům. Vycházíme z předpokladu, že je profesionál a poskytne vždy potřebnou péči bez rozdílu, zda někdo přispěl či nikoliv. Velmi pravděpodobně je tedy pocit nátlaku pouze subjektivním dojmem," uvedl právník lékařské komory Miloš Máca.