Objekt, který už léta nikdo nevyužívá, ani se o něho nestará. Pomalu se na něm začíná podepisovat zub času. Oprýskaná omítka, děravá střecha. Takový obrázek se naskytne každému, kdo se projde kolem budovy bývalých jeslí vedle penzionu v Bučovicích.

„Krátce poté, co bylo zvolené nové zastupitelstvo, se začalo přemýšlet o tom, jak objekt využít. Tuším, že jedním z návrhů byl ten, aby tam vznikla galerie nebo muzeum. Také se uvažovalo, že bude sloužit bučovickým důchodcům, aby na stáří nemuseli opouštět město,“ zavzpomínala bučovická zastupitelka Jana Vlachová.

Žádný ze záměrů se ovšem nedočkal uskutečnění a podle slov starostky Šárky Šilerové má stavba padnout k zemi. „Na posledním zasedání zastupitelů starostka mluvila o demolici. Ale tu jsme nikdy neodsouhlasili,“ poznamenala Vlachová.

Jak to však zatím vypadá, zboření budovy bývalých bučovických jeslí je v nedohlednu. „Demoliční rozhodnutí nebylo vydané, takže bychom se ke stavbě měli chovat jako k zákonnému majetku města. To znamená tak, aby bylo možné ji třeba už v příštím týdnu využít,“ je zase přesvědčený bučovický zastupitel Michal Crhák.

Tomu se, jak uvedl, nelíbí přístup radnice, jenž zaujímá k objektu. „Kdybychom teď investovali do opravy například pět tisíc korun, ušetříme třeba půlmilionové výdaje, které si rekonstrukce vyžádá za dva tři roky. Povolení k demolici není, peníze na ni také ne,“ upozornil Crhák.

Vedení města ovšem o obnově, ani částečné, zdaleka neuvažuje. „Na místě budovy bývalých jeslí má vzniknout dům s pečovatelskou službou. Pokud se tedy podaří, objekt bude určený k demolici,“ objasnila starostka.

Navíc podotkla, že město se stará pouze o svůj funkční majetek a ne o ten, který nikdo nevyužívá. Takový přístup se nezamlouvá jen bučovickým zastupitelům, ale také místním. „Občas vidím, jak si u bývalých jeslí hrají děti. Někdy si tudy i zkracují cestu. Kdyby se tak utrhla taška ze střechy a někoho zranila, to by se asi radnice začala chovat jinak,“ svěřila se na místě obyvatelka Bučovic, která nechtěla prozradit své jméno.

Budova bývalých jeslí ovšem není jedinou stavbou patřící Městu Bučovice, která dlouhodobě chátrá. Ladem stále leží například bývalé kino, nacházející se poblíž jeslí nebo také dva domy ve Slavkovské ulici, které měly ustoupit prodejně Lidl. Stát je ovšem prohlásil za památky. Přesto se o ně radnice nestará.

Jediným objektem, který se možná letos dočká rekonstrukce, je kaple Žarošských. Jak nedávno uvedla starostka, město požádalo o dotace na její opravu a čeká, zda je dostane.