Krajský soud v Brně rozprášil pochybnosti ohledně neplatnosti a pochybení u voleb konaných v Bučovicích. Vedení radnice tak směle může začít znovu jednat.

„Soud už rozhodl o žalobě na neplatnost voleb v Bučovicích. Na infodesce brněnského Krajského soudu se objevilo rozhodnutí k žalobě Sdružení nestraníků. Stížnost zamítnul,“ informovala tisková mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Jako důvod, proč se Strana Nestraníků odvolala uvedla, že při sčítání hlasů mohlo dojít k chybě. Nezdálo se jim také, že při sledování sčítání hlasů ze sedmi okrsků měli jeden mandát, poté byla časová prodleva a po sečtení posledního okrsku o mandát přišli. Rozhodnutí soudu ale přijali. „Co se dá dělat, soud rozhodl. Nezbývá mi nic jiného, než výrok soudu akceptovat,“ povzdechl si lídr Sdružení nestraníků Josef Brychta.

Teď už tedy nic nebrání tomu, aby současná starostka, která podle koaličních jednáních na úřadě už nejspíš vládnout nebude, svolala ustavující zasedání zastupitelstva města. „Ve čtvrtek už bychom měli o termínu ustavujícího zastupitelstva vědět. Možná se stihne uskutečnit ještě do konce listopadu,“ vypověděla starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Žhavý kandidát na starostu Radovan Válek měl samozřejmě z verdiktu soudu radost. „O rozhodnutí samozřejmě vím. Zeď už jen čekáme, kdy starostka svolá zasedání. Myslel jsem si ale, že tak soud rozhodne. Všechny zúčastněné strany totiž od soudu dostaly oznámení o odvolání. Protiargumenty byly velmi chabé,“ myslel si Válek.

Podle něho je ale důležité, aby se na zastupitelstvu rozhodlo. Odklad totiž městu zkomplikoval další kroky. „Pro město je to velmi nepříjemné, protože se vše asi o měsíc posouvá. Potřebujeme schválit například rozpočet a dost nás to omezuje,“ upozornil Válek. Podle něj se ale nic nezmění, protože koaliční jednání jsou nějakou dobu dohodnutá.

Jasno ale ještě nemají ve Slavkově u Brna. Tam se objevili rovnou dvě odvolání proti volbám. Jedno podal Alois Hlásenský a druhé Milan Orálek. Soud zatím zamítnul pouze odvolání Hlásenského. To potvrdil i slavkovský tajemník Pavel Dvořák. „Vyhráno ještě nemáme. Jedno odvolání je sice zamítnuté, zbývá ale druhé. Musíme tedy počkat, jak soud zhodnotí připomínku Milana Orálka, a potom může současný starosta Ivan Charvát svolat ustavující zasedání zastupitelstva města,“ řekl Dvořák.

Se stejným problémem se potýkalo i okresní město. I zde už se naštěstí problém vyřešil. Soud návrh zamítnul. „Samozřejmě se potvrdila nesmyslnost celého podání, která jen zbytečně oddálila ustavující zastupitelstvo. Nicméně koaliční smlouva je podepsaná, dohody platí,“ vyjádřil se vyškovský kandidát na starostu za ČSSD Jiří Piňos.

PETRA DAŇKOVÁ
ROMAN INDRA