Areál UP Bučovice, pobočky někdejšího nábytkářského giganta UP závody, marně čeká na svou rekonstrukci. Před čtyřmi lety ho koupila společnost Nafea, která má s areálem velké plány. Podle slov jejího zástupce však nemá v současné době na podobně rozsáhlé investice peníze. Radnice se snaží objekt aspoň zajistit.

Podle majitele areálu není pro rozsáhlou opravu dlouhodobě příhodná ekonomická situace. „Doba projektu nepřeje. Návratnost investic se strašně prodlužuje, takže se v současnosti do žádných velkých investičních akcí nepouštíme,” vysvětlil prodlení člen dozorčí rady společnosti ZB Real spravující nemovitosti pro nového vlastníka areálu, firmu Nafea, Marek Hauke.

Radnice přitom žádné páky, aby majitele k nějaké aktivitě popohnala, nemá. „Jedná se o soukromý majetek, takže můžeme maximálně požadovat po vlastnících, aby okolí objektu udržovali v pořádku natolik, aby nenarušovalo život ve městě,” uvedl starosta Bučovic Radovan Válek.

Proti zlodějům

Radnice tak usiluje alespoň o zabezpečení areálu. „Žádali jsme, aby společnost umožnila do areálu vstup městské policii. Podobně opuštěné areály se totiž často stávají cílem zlodějů a mohou se v nich trvale ukrývat dlouhodobě stíhaní zločinci,” vysvětlil iniciativu města starosta.

Radnice ovšem stále čeká na písemné svolení majitelů areálu. „Na osobním jednání mi zástupce společnosti udělil ústní povolení, ale čekáme, až nám ho dodá v písemné podobě. Takové věci je vždy lepší mít potvrzené na papíře,” dodal Válek.

Podle Haukeho, se kterým starosta jednal, společnost už písemné povolení odeslala, takže by ho radnice měla dostat každým dnem.

Tři varianty

Firma má už od počátku na stole tři varianty dalšího vývoje areálu. První varianta zachovává průmyslový charakter areálu a počítá s opravou budov a stavbou moderních hal. Druhá varianta řeší možnost přestavby areálu na obchodní a kulturně zábavní komplex. Třetí zvažuje možnosti využití areálu jako obytné zóny.

Kterou variantu nakonec zvolí, společnost stále neví. „Ve hře jsou pořád všechny tři, momentálně všechny ve fázi určité rozpracovanosti. Která z nich se však ukáže jako nejschůdnější, to teď nedokážu odhadnout,” řekl Hauke.

Starosta Bučovic by uvítal určitou podobu varianty jedna. „Nejlepší by pro nás byla výrobní zóna s lehkou výrobou. Nabídla by hodně pracovních míst a přitom by neobtěžovala okolí hlukem a pachovými vlivy,” uvedl Válek.

Podle opozičního zastupitele a někdejšího nábytkového návrháře ve firmě UP Bučovice Zdeňka Koudelky na konkrétní variantě ani tolik nezáleží. Zásadní podle něj je, aby začal areál fungovat. „Ať už majitelé zvolí kteroukoliv variantu, důležité je, aby areál přestal chátrat. Všechny možnosti jsou podle mě přijatelné, ale osobně si nedokážu představit, že by se v Bučovicích uplatnil obchodní dům takového rozsahu. To je možná trochu naivní,” řekl Koudelka.