„Předpokládám, že v nejbližších dnech práce začnou. Hotové samozřejmě nebudou během několika týdnů, máme je rozplánované do ještě příštích dvou let," uvedla kastelánka bučovického zámku Jana Burianková.

Na to, že je střecha v dezolátním stavu, upozorňovali nejen lidé, kteří se na zámku denně pohybují, jako například pracovníci bučovického muzea, ale i návštěvníci. „Na jedné z výstav jsem si všimla plísně u stropu. Zřejmě tam zatéká," poukázala například Lenka Skácelová. I Burianková před časem připustila, že je to možné.

Za 11,5 milionu

Z původně odhadovaných necelých čtrnácti milionů korun, které měla rekonstrukce pohltit, bude potřeba asi o dva miliony méně. „Ministerstvo kultury nám přiznalo všechny peníze potřebné k rozsáhlé opravě, a to zhruba jedenáct a půl milionu korun," dodala kastelánka.

Peníze na rekonstrukci zchátralé střechy se vedení památky pokoušelo sehnat několik let. Jako další by podle některých návštěvníků mohly přijít na řadu pískovcové arkády, které by si zasloužily zrestaurovat. Ty si ovšem podle dřívějších slov Buriankové budou muset na opravu počkat. „Je pravda, že v některých místech jsou až havarijní. Někde i hrozí, že začnou opadávat. Všechno je ale otázkou peněz," naznačila před časem kastelánka.

Už nyní však lidé můžou obdivovat obnovenou manýristickou Bakchovu fontánu uprostřed nádvoří, jejíž okolí ještě teď dělníci upravují, nebo třeba posedět v nedávno otevřené kavárně ve zrekonstruované části zámku nalevo od hlavního vchodu.