Zástupci města nemají z výrazného nepoměru návštěvností dvou blízkých zámků nijak velkou radost. „Bučovický zámek je architektonicky určitě cennější než ten slavkovský, ale tento fakt asi ocení jen znalci architektury. Rodiny s dětmi to příliš nezajímá," povzdechl si bučovický místostarosta Jiří Horák.

O tom, jak je zámek cenný, mnoho turistů kvůli nedostatečné propagaci ani neví. „Když si uvědomíme, že se opravdu jedná o unikát nejen na jižní Moravě nebo v celé České republice, ale ve středoevropském kontextu, situace nás samozřejmě musí trochu mrzet," přiznal Horák.

Vedení zámku se ve spolupráci s městem snaží přicházet s různými lákadly. „Z poslední doby určitě stojí za zmínku Městské slavnosti spojené s dobýváním zámku nebo otevření zbrojnice," vyjmenoval Horák.

Zámek navíc sponzorsky získal téměř dva miliony korun, které poslouží k rekonstrukci zámecké fontány a jejímu zprovoznění. „Lokalitu by mělo oživit i domluvené propojení aleje se zámeckou zahradou, které víc zpřístupní okolí zámku i náhodným kolemjdoucím," podotkl Horák.

Podle Josefa Boudy z bučovického informačního a kulturního střediska je problém v činnosti Národního památkového ústavu. „Město dělá pro propagaci zámku maximum, samozřejmě v rámci rozpočtových možností. Problém spočívá v činnosti památkářů, která ani zdaleka neodpovídá významu památky," postěžoval si Bouda.

Památkáři se prý chovají macešsky. „Nemůžeme přehlédnout jak finanční, tak propagační rezervy. Na nedostatek pozornosti si u nich stěžujeme už řadu let, ale zatím stále marně," upozornil Bouda.

Bučovické informační středisko se snaží zámek zviditelnit alespoň tím, že mu dělá reklamu na většině letáků, které přes rok vytiskne. „I to by však v ideálním případě mělo být prací Národního památkového ústavu," podotkl Bouda.

Se svým názorem není sám. „Například při letošním ročníku veletrhu Region Tour byl jasně znát mizivý zájem Národního památkového ústavu dostat zámek do širšího povědomí lidí," řekl vedoucí správy sportovních a kulturních zařízení Josef Brychta.

S těmito tvrzeními ovšem nesouhlasí kastelánka zámku a zároveň zástupkyně Národního památkového ústavu Jana Burianková. „Zámek se snažíme propagovat maximální možnou měrou, hlavně prostřednictvím médií. Loni se od nás třeba vysílal pořad Dobré ráno s Českou televizí, což byla náročná, ale ve výsledku úspěšná akce," oponovala Burianková.

Národní památkový ústav považuje bučovický zámek za unikátní ukázku italské renesance a tomu se snaží přizpůsobit i svou pozornost. „Tuto mimořádnou stavbu prezentujeme a propagujeme nejen v médiích, ale i v odborné rovině," tvrdí mluvčí Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Musil.

Vzácná návštěva

V roce 2009 podle něj například zámek navštívil hlavní architekt zámku Versailles Frederic Didier. „Zámek a s ním související akce propagujeme i při tiskových konferencích Národního památkového ústav přímo v Brně nebo při akcích Centrály cestovního ruchu," podotkl Musil.

Ani on však se současnou návštěvností spokojený není. „Souhlasím s tím, že jedinečnou krásu zámku návštěvníci bučovického regionu neprávem opomíjejí," dodal.

Za posledních deset let ovšem návštěvnost i tak postupně stoupá. „Letos už navštívilo zámek šest a půl tisíce zájemců, zatímco loni to bylo za stejné období o pět set lidí méně," vypočítala kastelánka Burianková. Slavkovský zámek však už letos zaregistroval čtyřicet čtyři tisíc návštěvníků.

Vysvětlení tohoto nepoměru je podle kastelánky složité. „Velkou roli hraje určitě to, že renesance není pro laiky tak lákavá jako barokně bohatá výzdoba slavkovského zámku," podotkla Burianková.

Slavkovu navíc pomáhá napoleonská historie. „Slavkov je pro turisty díky napoleonským válkám lákavý sám o sobě. Myslím si ale, že právě to by mělo Národní památkový ústav motivovat k větší snaze," namítl Bouda.

Návštěvnost roste i zámku ve Slavkově. „Snažíme se turistům nabídnout spoustu doplňkových akcí, jako jsou koncerty, výstavy a další dobrovolné příležitosti k zábavě. Něco takového děláme v průměru dvakrát týdně a samozřejmě pracujeme prakticky celý rok," připomněl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.