Bučovičtí záchranáři se přesunou do bývalého hospodářského areálu. „Toto místo je výhodné s ohledem na blízkost výjezdu na silnici I/50 i z hlediska sousedství stanice hasičů. Možná spolupráce obou složek je rozhodující i pro umístění nové základny ve Slavkově, tady vznikne v jejich novém areálu v intravilánu města,“ uvedla mluvčí.

Moderní pracovní prostředí může do budoucna umožnit i přijetí nových zaměstnanců. „Na stávající slavkovské základně ale máme zatím jednu záchranářskou posádku, a tak to bude i na novém stanovišti. Pokud jde o základnu v Bučovicích, tam je v současné době v provozu jedna lékařská posádka. V nové budově však budou fungovat posádky dvě, lékař v setkávacím systému a záchranářský tým, tedy zjednodušeně řečeno malá a velká sanitka,“ vysvětlila ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Případné další posílení základen v tuto chvíli ještě nepředjímá. „Doplním však, že je teď dimenzujeme tak, aby v nich byl vždy prostor pro případné navýšení počtu výjezdových skupin. Musíme takto uvažovat vzhledem k současnému trendu, kdy počty námi ošetřených pacientů se neustále zvyšují,“ dodala Albrechtová.

Městský hřbitov ve Slavkově u Brna.
Hřbitov ve Slavkově už nestačí. Řešením je rozšíření, možností je stavba nového

V Bučovicích dosahují náklady na necelých pětasedmdesát milionů korun. „Celkové náklady na nová stanoviště na Vyškovsku tak jsou 114 milionů korun. Využijeme prostředků, které máme k dispozici z úvěru od Evropské investiční banky a zbytek z našeho rozpočtu. Věřím, že nové prostory budou našim záchranářům dobře sloužit,“ komentoval hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Výjezdové základny jsou připravené podle jednotného konceptu. „V prvním nadzemním podlaží se nacházejí dvě stání sanitních vozidel, sanitační box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, použitého prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu. Ve druhém nadzemním podlaží se počítá s umístěním pobytových prostor posádek, šatnami a hygienickým zázemím. Samostatným objektem je kryté stání pro vozidla a navazující nezastřešená parkovací stání,“ shrnula mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Provozovatelé zoo připravují unikátní výstavu poštovních známek, obálek, dopisnic nebo razítek.
Papoušci na známce, podívejte. Opeřence si bošovická zoo připomene výstavou

Stanice využijí podporu dvou fotovoltaických elektráren. „První svým výkonem zásobuje běžný provoz základny a druhá pohání tepelná čerpadla využívající teplo z hlubinných vrtů, které efektivně vyrábí teplo k vytápění a teplou vodu pro potřeby výjezdové základny. Tento systém má i reverzní funkci se schopností budovu výjezdové stanice v létě chladit,“ doplnila Knotková.

Kraj si všemi těmito opatřeními slibuje až osmdesátiprocentní úsporu potřebné energie oproti stávajícím základnám. „Stávají se totiž více energeticky nezávislými na externích zdrojích a na zemním plynu. Pamatovali jsme i na podzemní nádrže k akumulaci dešťové vody, která bude následně využita pro provoz základen,“ doplnil krajský radní Vladimír Šmerda.

Stávající uvolněné prostory, kde záchranáři slouží doposud, najdou nové využití. Příkladem je Slavkov u Brna, kde aktuálně vyjíždějí z blízkosti místní polikliniky. „Prostory chceme využít a přebudovat na nové ordinace," připustila plány za slavkovskou radnici Veronika Slámová.