Kdo se nedá nepříliš příznivou předpovědí počasí odradit, může vyrazit na tradiční ekologickou pouť k bažině, kterou pořádá občanské sdružení Drnka z Drnovic. „Jde o tradiční jarní putování k drnovickému mokřadu Žumpy. Sraz účastníků je v sobotu ve dvě hodiny odpoledne na parkovišti před obecním úřadem v Drnovicích,“ uvedl předseda Drnky a sociolog Pavel Klvač.

Součástí pouti bude jako obvykle i kulturní program. „Přímo u bažiny vystoupí Jana Orlová s představením Antická inspirace. Od tří hodin odpoledne pak bude program pokračovat v kulturním domě,“ řekl Klvač.

Tam čeká účastníky pouti slavnostní vernisáž výstavy fotografií z vesnic mikroregionu Drahanská vrchovina, nazvané Krajina za humny. „Autory fotografií jsou studenti brněnské katedry environmentálních studií z Masarykovy univerzity. K poslechu zahraje skupina Nadotek, s kytarou vystoupí Jakoubek Doubek,“ doplnil program Klvač.

Kdo dává před přírodou a ekologií přednost spíš sportu, může se v sobotu vypravit do budovy bučovického kina. Tam se totiž koná první ročník akce Silák Bučovic. „Jde o porovnávání sil mezi místními muži, kteří chtějí zjistit, kdo z nich je nejsilnější. Takže se lidé můžou těšit na disciplíny jako benchpress, legpress nebo bicepsový zdvih,“ prozradil organizátor Radim Mahovský.

Akce začíná ve dvanáct hodin, už od jedenácti ale bude spuštěná registrace soutěžících. „Většinu jich už máme nahlášenou, ale samozřejmě bude ještě možné přihlašovat se na místě. Soutěž bude rozdělená do tří kategorií, od pětašedesáti do osmdesáti kilogramů, od osmdesáti do sto kilogramů a potom nad sto kilogramů,“ řekl Mahovský.

Kromě poměřování sil mezi účastníky se můžou návštěvníci akce těšit také na vystoupení Železného Zekona, známého svými siláckými kousky, jako je například tahání kamionu v zubech. „Jeho vystoupení potrvá zhruba tři čtvrtě hodiny. Bude tam už od dvou hodin odpoledne, ale vystoupení začne zřejmě kolem třetí,“ doplnil Mahovský. Vstupné na akci je třicet korun.

Kdo spíš než silácké kousky preferuje dobré víno, může se v neděli podívat do Nesovic. Místní zahrádkářská organizace spolu s obecním úřadem pořádají košt vína. „Košt začíná v půl třetí odpoledne v sále kulturního domu. Víno pochází z hospodářství manželů Valihrachových z Krumvíře,“ řekl starosta Nesovic Vítězslav Reška.

Celé odpoledne bude ochutnávání vín doprovázet cimbálová muzika Slovácko mladší z Mikulčic pod vedením Petra Marady. Vstupné je dobrovolné.

Neděle bude patřit kromě vína také mincím, poštovním známkám a vůbec všemu, co se dá sbírat. V Besedním domě ve Vyškově se totiž od osmi hodin ráno koná už tradiční velká výměnná schůzka sběratelů. Na místě tak bude možné vyměňovat poštovní známky, bankovky, telefonní karty, mince, starožitnosti a další věci.

Po celý víkend se pak lidé můžou v zámecké zahradě ve Slavkově u Brna těšit z pohledu na jarní květiny, keře nebo mladé stromky. Koná se tam totiž prodejní zahradnická výstava, a to včetně doplňkového prodeje keramiky, medu, oříšků, občerstvení, cukrovinek.