Bojovat budeme dál. Rozhodnutí je nesystémové a některé školy jednoduše zlikviduje. Tak reagovali lidé z Bučovicka na zprávu o omezení výuky na bučovickém osmiletém gymnáziu. S rozhodnutím se zaměstnanci gymnázia, žáci, rodiče i přátelé školy odmítali smířit a sepsali petici, která měla mezi lidmi úspěch. Nasbírali tisíce podpisů.

„Prakticky za dva dny jsme získali téměř čtyři tisíce podpisů. Konkrétně tři tisíce dvě stě dvanáct plnoletých a šest set osmdesát neplnoletých signatářů,“ informoval předseda Studentského senátu Gymnázia Bučovice a člen petičního výboru Filip Zachariaš.

Povedlo se. Krajský hejtman Michal Hašek rozhodnutí radních pozastavil. „Hejtman pozastavil usnesení Rady v omezení výkonů škol víceletých gymnázií s cílem zjistit nejasnosti v počtu a místě otevřených tříd,“ prohlásil včera mluvčí krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Žáci tak mohou pokračovat v přípravě na přijímací zkoušky. „Rozhodnutí umožňuje ředitelům dotčených víceletých gymnázií otevřít třídy a zveřejnit kritéria přijímacího řízení ve školním roce 2011/2012 dle nynějšího stavu počtu osmiletých tříd na jednotlivých gymnáziích,“ informoval Klement.

Zpráva tak potěšila i ředitele bučovického gymnázia, které mělo přijít o svou jedinou třídu. „V odpoledních hodinách jsme dostali mail o tom, že můžeme otevřít. Proto jsme hned vyhlásili výběrové řízení. Znovu situaci pojedeme řešit na kraj až za několik měsíců,“ řekl ředitel bučovického gymnázia Jiří Vlček.

Situace nicméně ještě minulý týden pro Bučovice nevypadala vůbec příznivě. Za gymnázium bojovalo i vedení města. „Samozřejmě s návrhem kraje nesouhlasíme. Nabízí se řešení, kdy ve Vyškově mají dvě třídy, které nejsou naplněné. Proto by radní mohli zřídit jednu a jednu nechat i u nás,“ navrhnul bučovický místostarosta Jiří Horák s tím, že bučovické gymnázium nemá problémy se zájmem školáků.

Takovému kroku se ale vyškovské gymnázium bránilo. „S tím nesouhlasím, stačí se podívat do výroční zprávy. Situace Bučovic je totiž podobná jako ve Vyškově. Bučovice braly na nižší gymnázium tradičně třicet žáků a počet dětí, které se jim hlásily do třídy, se pohyboval kolem tohoto čísla. My bereme šedesát dětí a počet přihlášených se také pohybuje kolem šedesáti,“ informoval ředitel vyškovského gymnázia Václav Klement.

Za pravdu mu dávají čísla z kraje. „V roce 2009 přišlo na bučovické gymnázium jednatřicet přihlášek a loni o jednu více. Škola přitom otevírá jednu třídu pro třicet žáků. Na vyškovské gymnázium přišlo v roce 2009 pětapadesát přihlášek a loni devětapadesát. Vždy měli volných šedesát míst. Ani v jednom případě tak nelze hovořit o převisu. V podstatě přijali každého, kdo podal přihlášku,“ zjistil mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.