Původně přitom vojáci chtěli podpořit jeden z místních fotbalových klubů. „Bohužel jsme k tomu při jednání nenašli vhodné partnery. Naše vojáky pak při patrole v severní části provincii oslovili sami studenti," podotkl tiskový důstojník vojáků Jindřich Plescher.

Skupina civilně-vojenské spolupráce českého Provničního rekonstrukčního týmu se rozhodla, že kriketovému mužstvu koupí nové sportovní vybavení. K tomu vypsala výběrové řízení. „Ze čtyř přihlášených firem jsme vybrali nejvýhodnější nabídku. Každý z hráčů dostal kriketové boty a dresy. Dále jsme pro tým koupili deset míčků, tři pálky a přilby, tři páry holeňových chráničů a rukavice pro pálkaře, dva páry rukavic na chytání míčků," řekl Plescher.

Studentský tým se jmenuje Shahi a má třináct hráčů. „Všichni jsme studenti střední školy v Pol-E Qandahari. Myslím, že je lepší ve volném čase sportovat, než abychom se někde poflakovali nebo brali drogy," řekl kapitán týmu Ismatullah Ahadi.

Čeští vojáci v Afghánistánu se však neomezují jen na podporu sportu. Jejich důležitým úkolem je také podpora nezávislých médií. „Rádiu Zinat jsme předali nový mixážní pult, mikrofony a další drobný audio materiál," řekl Plescher.

Podpoře nezávislých médií se systematicky věnovala civilní část týmu. Po odchodu jejich mediálního experta převzali iniciativu čeští vojáci ze skupiny civilně-vojenské spolupráce. „Jsme si vědomi významu nezávislých médií, a proto je podporujeme. Vzhledem k tomu, že většina dospělých Afghánců neumí číst a psát, nejpopulárnějším médiem v zemi je rozhlas," vysvětlil velitel 10. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar plukovník Josef Kopecký. Vysílací schéma je složené především z hudby, zpráv a soutěží, populární jsou i písničky na přání.