DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

„Odjíždím příští týden na služební cestu. Spoléhala jsem na školní jídelnu. Syn by neměl doma žádné obědy, kdybych narychlo nepřesvědčila babičku, aby k nám přijela,“ řekla třeba Vyškovanka Kamila Pavlíčková. Zavřené jídelny ji překvapily. „Když jsem byla malá, tak jsem do školní jídelny běžně chodila o prázdninách na obědy,“ svěřila se Pavlíčková.

Se zavřenými jídelnami má problém i ředitelka vyškovského Domu dětí a mládeže Ludmila Nováková. „Pořádáme vždy o jarních prázdninách příměstské tábory a pravidelně jsme s dětmi chodili právě do nějaké školní jídelny na obědy. Když jsem letos zjišťovala, kde bychom se mohli naobědvat, tak jsem zjistila, že nikde. Překvapilo mě to,“ řekla Nováková.
Školám se ale vyvařovat o prázdninách nevyplácí.

„Dělali jsme průzkum, kdo by měl zájem o stravování v době jarních prázdnin. Přihlásilo se jen pár žáků. Absolutně by se nám nevyplatilo vařit,“ vysvětlil ředitel Základní školy Nádražní ve Vyškově Pavel Pospíšil. Škola by potřebovala nejméně sto strávníků a ty nemá. Týden volna tedy kuchařky využijí ke generálnímu úklidu.

Velký úklid budou dělat i kuchařky v jídelně na Základní škole Purkyňova ve Vyškově. „Jídelna bude zavřená. Po pravdě jsme ani nezjišťovali, jestli by byl mezi dětmi zájem chodit na obědy o jarních prázdninách,“ uvedla zástupkyně ředitele Marie Chlupová.

Dřív bývala o jarních prázdninách plná jídelna v Základní škole Tyršova ve Vyškově. „Vyhláška ministerstva školství dnes stanovuje, že když nejsou děti ve škole, musí zaplatit celou cenu oběda. Ta se pohybuje okolo pětačtyřiceti korun. Po pravdě tedy není divu, že o obědy v době prázdnin má zájem pouze pár rodičů,“ objasnila vedoucí tamní školní jídelny Helena Jelínková.

Stejná situace jako ve Vyškově je i v Bučovicích, Rousínově a Ivanovicích na Hané. V okrese tak bude příští týden vyvařovat jen jídelna Základní školy Komenského ve Slavkově u Brna. „Ovšem musím říct, že je to hlavně díky tomu, že k nám chodí cizí strávníci. Děti také dojdou, ale myslím, že jich moc nebude,“ informoval ředitel školy Vladimír Soukop.

HLASUJTE V ANKETĚ V PRAVÉM HORNÍM ROHU