Naplněnost potvrdil také mluvčí kraje Michal Cagala. „Příspěvkové organizace Jihomoravského kraje, které poskytují sociální služby pro důchodce na Vyškovsku, v současnosti evidují 143 žádostí o přijetí do zařízení. Všichni tito žadatelé splnili podmínky přijetí, ale jsou zařazení do pořadníku,“ popsal Cagala situaci.

V souvislosti s tím usilují majitelé Posádkového domu o jeho využití právě pro potřeby starší generace. „Jeho dostatečná velikost a klidná lokalita ale umožňují vytvoření důstojných životních podmínek. Snažíme se, abychom měli co nejdříve hotovou projektovou dokumentaci,“ informoval jednatel firmy HLEDA Consulting Zdeněk Mrzena.

Posádkový dům armády v Dědicích.
Místo častých požárů: posádkový dům ve Vyškově majitel lépe zabezpečí

Domov přímo ve Vyškově přitom eviduje ročně dvě stovky žádostí o přijetí. „Zájem o naši sociální službu Domov pro seniory je poměrně velký. Stále však panuje mylné přesvědčení o tom, jakým osobám je služba určena. Využijí ji totiž pouze zájemci, kteří jsou výrazně závislí na pomoci druhých a jejichž potřebu péče nepokryjí ani terénní a ambulantní služby s pomocí rodiny či komunity,“ vysvětlila ředitelka Sociálních služeb Vyškov Dana Indráková.

Část doručených žádostí proto vrací. „Navzdory tomu však počet zájemců v seznamu čekatelů, které kvůli kapacitě zatím nepřijmeme, dosahuje zhruba osmdesáti,“ připustila zároveň ředitelka Indráková.

Domov důchodců

Podle vlastníka bude k dispozici celkem 150 lůžek.
Pracuje na dokončení projektové dokumentace.
Klienti využijí čtyřiadvacetihodinovou zdravotní péči.
Připraví jim jedno a dvojlůžkové pokoje. Využijí možnosti volnočasových aktivit.
Zatím jsou v plánu demontážní práce vybavení.

Obyvatelům plánovaného zařízení v Dědicích poskytnou zaměstnanci zdravotní, ošetřovatelskou i sociální péči. „Částečně bude zaměřené na důchodce trpící Alzheimerovou chorobu či jinou formou stařecké demence. Poslouží ale i třeba zájemcům o krátkodobější pobyt,“ doplnil Mrzena.

Zachovaný malý sál objektu poslouží jako kulturní centrum nejen pro klienty domova. „Rovněž stávající kavárna v prostoru předsálí poslouží také zájemcům mimo zařízení,“ nastínil jednatel firmy.

Opilý mladík ničil v Bučovicích auta.
Opilý mladík ničil v Bučovicích auta. Na jedno hodil popelnici

Podle místostarostky Šulcové majitel avizoval také možnost společného setkávání ubytovaných seniorů s jejich neubytovanými vrstevníky ve zmiňovaných prostorách společenské místnosti. „Tím se všem zásadním způsobem zkvalitní život. Ubytovaní senioři neztratí kontakt se svými přáteli a kamarády, a co je důležité, zůstanou v regionu, který mají rádi,“ dodala Šulcová.

Posádkový dům znají z jeho slavnější minulosti především účastníci pestré škály kulturních akcí. „Ve Vyškově to byla významná budova, co se týče právě kultury. Nejsem rodilý Vyškovák, ale byl jsem tam několikrát na diskotéce a ještě jednou na velkých narozeninách jednoho místního podnikatele ještě koncem roku 2006,“ vzpomínal třeba Petr Chabiča.

Nedávný požár v posádkovém domě

V budově naposledy letos v lednu zasahovali hasiči kvůli požáru. Statička však při kontrole nezaznamenala podstatnější následky. V plánu je v nejbližší době především demontáž vybavení. Podle zástupců města se to týká vzduchotechniky, obnažených kovových podhledů, osvětlovací techniky a dalších technologických částí.