Budova v Brněnské ulici? Někdejší centrum moci. Komunisty nahradili policisté
Vyškovsko – Stejně jako v jiných okresech budovali českoslovenští komunisté i na Vyškovsku centra, o která mohli opřít svoji moc. Samotné okresní sídlo KSČ se nacházelo ve Vyškově na Brněnské ulici. Po revoluci získalo stejně jako mnohé podobné budovy nové využití. Sídlí v něm totiž dnes obvodní oddělení státní policie.
Když se místní vedení Státní bezpečnosti usadilo na začátku padesátých let i ve Vyškově, její sídlo se shodovalo s budovou národního výboru. Podle Radima Krupici, který se otázce StB na Vyškovsku věnoval ve své diplomové práci, to souviselo s tím, že preferovali větší diskrétnost. Později se měla usídlit ve vyškovském zámku. Tajná policie se stala důležitým represivním nástrojem proti skutečným i domnělým nepřátelům režimu.
Omezení ze strany bezpečnostních složek cítil v osmdesátých letech například i současný děkan římskokatolické farnosti ve Slavkově u Brna Milan Vavro. Ten tehdy ještě studoval. „Od roku 1986 jsem byl sledovaná osoba vojenskou kontrarozvědkou a státní policií,“ prozradil Vavro.
Sám přitom zatčen nebyl. Problémy však měli jeho kolegové ze semináře. „Zvali si je například na výslechy,“ sdělil Vavro.
Příslušníci bezpečnosti pokryli region stejně jako celou zemi sítí udavačů a provokatérů. Do této sítě se takto v roce 1953 dostal například i rodák z Holubice Bohumil Robeš. Ten si tehdy prošel hrubými metodami vyšetřovatelů StB. Dlouholetý předseda vyškovské pobočky Konfederace politických vězňů zemřel letos v únoru.
Petr Novotný je dnes vedoucí Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1989 se však tehdy jako vyškovský středoškolský student podílel na tamních demonstracích proti režimu. „Já jsem byl tehdy ještě moc mladý. Potíže jsem osobně měl jen s uniformovanými příslušníky Veřejné bezpečnosti. Nebylo to však něco, co by tehdy nezažil každý trošku divočejší adolescent,“ přiznal Novotný.
Práce tajné policie tak pro něj pochopitelně příliš viditelná nebyla. „Jak verbovala a obtěžovala Státní bezpečnost jsem se doslechl až později,“ sdělil Novotný. Byl přitom překvapený, kolik lidí se s ní dostalo do konfliktu.
Na ulici by někoho takového nepoznal. „Ostatně v listopadu a zkraje prosince 1989 se na vyškovských demonstracích pohybovali podivní lidé v civilu, o kterých jsme si mysleli, že jsou z StB,“ sdělil Novotný. Nakonec se však ukázalo, že to jsou studenti z vysoké vojenské školy.
StB sídlila v padesátých letech podle Krupici i ve Slavkově u Brna a v Bučovicích, ale pouze krátce. Slavkov a Bučovice totiž tvořily centra samostatných okresů. Se správní reformou v roce 1960 tyto okresy zanikly a přítomnost nějakých zvláštních sídel státní bezpečnosti v těchto městech přestala dávat smysl. Zanikla tedy i s nimi. „Vyškovská služebna tak získala opětovnou kontrolu nad tímto prostorem,“ uvedl Krupica.
Tak to zůstalo až do kolapsu komunistické moci.