Na první pohled zaujme rytířská zbroj z patnáctého a kroužková zbroj rytíře ze třináctého století. Nad krbem visí repliky napoleonských šavlí, kordů a palašů. Na stěnách halapartny a štíty z třicetileté války, gotické kuše, kopí a hákovnice.

Historický šerm přitahoval Žampacha už od dětství. Později si s kolegou vyrobili meče. V lednu 1990 začali s opravdovým šermem a založili skupinu s názvem Buhurt, což je staročeské slovo označující rytířský turnaj.

„Pronajali jsme si od obecního úřadu sál a začala nás v něm šestice trénovat. Dnes už je nás kolem třiceti. Máme za sebou sedmnáct let působení, patnáct stovek vystoupení, nejen v republice, ale i po celé Evropě,“ uvádí se Žampach.

Skupina se věnuje třem obdobím. Středověku, třicetileté válce a napoleonské době. „Protože Křenovice jsou v kraji bitvy tří císařů, dali jsme dohromady baterii francouzského pěšího dělostřelectva. Máme napoleonské stany, tři repliky kanónů, každý za šedesát tisíc. Z jiných období máme také skládací tvrz, zařízení pro dobový tábor, gotické stany,“ vypočítává Žampach.

Pro svá divadelně šermířská vystoupení si sami píší scénáře. Předvádějí nejen komorní vystoupení, ale i hromadné bojové scény, vojenská táborová ležení, ukázky práva útrpného a další. Minulý víkend vystupovali v Hodoníně, tento víkend budou na Špilberku, dále v Moravské Třebové, první víkend v září v Dolních Kounicích. O práci mají postaráno po celý rok.

Kromě toho se občas zúčastňují i filmového natáčení. „Hráli jsme v řadě filmů a pohádek. Například Červený bedrník, O perlové panně, o Třech rytířích a lněné kytli, Johanka z Arcu, Dobrý král Václav. Pyšní jsme i na dokumenty pro Discovery, například o dobývání Vídně Turky, o Marii Antoinette, o bitvě tří císařů, a řadu dalších,“ chlubí se Žampach.