Nejen obyvatele okolních obcí trápí hluk letadel z tuřanského terminálu. Přílišné decibely vadí některým lidem až v Bučovicích.

V anketě, kterou na svých webových stránkách uspořádalo občanské sdružení TOP Bučovice, uvedlo osmašedesát procent hlasujících, že jim hluk startujících a přistávajících letadel vadí. „Stroje rachotí hodně, obzvláště pokud letí nízko. Zejména v létě je jejich provoz ohlušující,“ stěžovala si členka sdružení Zuzana Krajčová.

K opačným závěrům ale dospěl průzkum, který uspořádala radnice. „Podle něj šestaosmdesáti procentům lidí hluk z letadel nevadí a neregistrují jej,“ uvedl tajemník bučovického městského úřadu Jiří Frolec. Za víc obtěžující podle tohoto šetření lidé považují hluk ze silnice I/50.

V reakci na dopis, který poslalo sdružení starostce Šárce Šilerové, se bučovická radnice přesto chce problémem zabývat. „Starostka pověřila místostarostu Františka Šujana, aby sledoval vývoj situace, včetně rozvojových plánů letiště,“ prohlásil Frolec.

Zástupci Bučovic se chtějí zúčastnit také schůzky, kterou svolal Jihomoravský krajský úřad na úterý 8. prosince. Návrh na setkání zástupců kraje, obcí a letiště vznikl již před několika týdny. „Plánovaná schůzka vychází z podnětu starostů, když se s hejtmanem sešli ohledně radaru v Sokolnicích,“ řekl mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.

Na setkání s vedením kraje se kromě Bučovic chystají i zástupci dalších obcí, například místostarostka Křenovic Regina Kokešová. „Naši obec nejvíc trápí hlučnost. Když přelétají letadla, není například ani slyšet místní rozhlas,“ vysvětlila Kokešová.

Schůzky má v plánu se zúčastnit také starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský. „Zajímá nás, jaké má letiště plány a jakou používá techniku. Potřebujeme také vědět, jak se zachovat, pokud by se stala havárie. Z Bučovic se totiž odstěhoval záchranný prapor,“ uvedl Žalkovský.

O konkrétních problémech obcí Chmelíček zatím neví. „Žádnou oficiální stížnost obcí jsme dosud neobdrželi. Budeme proto vycházet z požadavků, které na nás představitelé obcí budou mít právě na plánované schůzce,“ prohlásil Chmelíček.

Nějaký program na schůzku kraj ale připravený má. „Zástupci obcí se dozví informace o provozu letiště, o zajištění bezpečnosti, o dopadech na zdraví lidí a na životní prostředí,“ upřesnil Chmelíček.

Křenovická radnice se kromě schůzky svolané krajem chystá jednat i na vlastní pěst. „Už příští týden ve středu se sami vydáme za ředitelem letiště. Chceme dosáhnout toho, aby letiště přispělo pěnězi na odstranění následků svého provozu, jak se to podařilo domluvit i jiným obcím,“ vysvětlila Kokešová.