Zatímco nájemníci kupovali donedávna městské byty se šedesátiprocentní slevou, teď tomu bude jinak. Zatupitelé totiž odsouhlasili, že cenu zvýší.

Důvodem je narovnání podmínek. Například vyškovkský místostarosta Roman Celý tvrdí, že dosavadní praxe zvýhodňovala kupce, kterým město před privatizací provedlo nákladné opravy.

„Například jsme lidem měnili okna. Oni poté při koupi zaplatili jen čtyřicet procent z nákladů. Přitom sleva, kterou lidé od města získávají, slouží hlavně na opravy špatných věcí. Dávat slevu na nová okna ale není správné,“ uvedl místostarosta.

Město prý rozhodlo o zvýšení cen privatizovaných bytů také proto, že radnice nemá dost peněz na opravy, které je v nich potřeba udělat.

„Lidé by pak mohli poukazovat na odlišnou kvalitu bytů a stejný způsob výpočtu cen,“ řekl vedoucí kanceláře starosty a tajemníka vyškovské radnice Stanislav Kolařík.

Někteří lidé nad tímto postupem kroutí hlavou. Nedokáží pochopit, že město se k tomu kroku odhodlalo až teď. „Podmínky pro lidi nejsou stejné s předchozí praxí. Dřív za stejný byt zaplatili méně,“ řekla Eva Losmanová.

Zajedno s ní je také Miroslav Jašíček. „Určitě by všichni lidé měli platit takovou částku, aby se v ní odrážely rozdíly v kvalitě bydlení,“ namítl Jašíček.

I někteří zastupitelé připouštějí, že rozhodnutí není úplně spravedlivé. „Ti, kteří dnes budou kupovat byt, musí zaplatit veškeré opravy. Dříve se například cena nových oken projevila v hodnotě bydlení jen částečně,“ ozval se zastupitel Josef Machala, který návrh na změnu nepodpořil.