Obavy o své úspory, pocity bezmoci i zoufalství teď zažívají lidé, ktěří svěřili peníze firmě BoTe. Ta jim slibovala byty v místě areálu bývalého závodu na zpracování plastických hmot na Smetanově nábřeží ve Vyškově. Místo domů se čtyřiadevadesáti byty je tam ale jen nedokončená stavba.

„Dcera měla bydlet už dávno. Bydlí v Brně, kde platí za podnájem třináct tisíc korun. Je to od firmy nezodpovědnost. Nelíbí se nám ani navýšení ceny bytu. V našem případě o sto tisíc korun. Od smlouvy ale odstoupit zatím nechceme, i když si myslíme, že se cena ještě zvýší. Zvažujeme, jestli objednaný byt alespoň nevyměníme za menší,“ povzdechla si žena, která marně čeká na byt. Chtěla zůstat v anonymitě, redakce ale její jméno zná.

Jednatelka společnosti BoTe Kateřina Sedláčková tvrdí, že firma na průtazích nemá vinu. „Generální dodavatel celé stavby, firma A Keramika Z, začal stavět. Ale pak zkrachoval. Nenapadlo nás, že na sebe vypíše likvidaci, když máme podepsanou platnou smlouvu o dílu. To byl hlavní problém, který způsobil celou tuto situaci,“ vysvětlila Sedláčková.

Vloni v červenci BoTe zdražila byty o sto až tři sta tisíc korun. Prý proto, že se nepředvídatelně prodloužil termín dostavby bytových domů. Dalším problémem prý bylo navýšení cen materiálu a stavebních prací, také víc práce oproti rozpočtu.

„Děláme všechno pro to, abychom mohli stavbu konečně dokončit,“ řekl Jiří Bohuslav, který stavbu dozoruje.

Podle Sedláčkové se od ledna na bytech opět pracuje. Celý týden se tam ale nic nedělo. I kdyby tomu tak ale bylo, někteří lidé už z projektu raději vycouvali.

„Jsem rád, že jsem z této akce venku. Chování těchto lidí považuji za neseriózní. Byt jsem si objednal hned na začátku roku 2005. Požadovanou zálohu jsem musel zaplatit do čtrnácti dnů. Bydlet jsem měl podle původní dohody zhruba v červnu 2006. Pak dobu stále prodlužovali,“ svěřil se třeba Radek Suchomel.

Kvůli zpoždění stavby si musel sehnat podnájem. Stěžuje si také, že ho firma BoTe nedostatečně informovala. Přibližně v srpnu 2007 se rozhodl od smlouvy odstoupit.

„Tahanice o vrácení zálohy byly dost dlouhé a musel jsem velmi důrazně nárokovat svoje práva. Peníze jsem nakonec dostal zpátky od pana Bohuslava v hotovosti,“ podělil se o zkušenosti Suchomel.

Že někteří lidé čekání vzdali, připouští i Sedláčková. „Z původně stoprocentně objednaných bytů nám zůstalo asi šestatřicet zájemců. Ti, kteří odešli, podali jednostranné výpovědi ze smlouvy. Zálohy jsme jim vrátili přes blokační účet u České spořitelny. Ke každému klientovi máme individuální přístup,“ objasnila jednatelka společnosti.

Podle jednatelky mají nový harmonogram prací. „Pokud všechno vyjde, jak bychom si přáli, tak menší budova má předpokládaný termín dokončení v dubnu 2008. Hlavní bytový dům bychom chtěli předávat na konci roku 2008. Ale je to jen předpoklad a není závislý jen na naší práci,“ zdůraznila Sedláčková.