„Z lokality postupně mizely chátrající budovy po bývalých Vyškovských službách. Objekty střediska dopravy neměly využití už od roku 2012. Během roku 2022 vznikla studie a nyní radní projednávali investiční záměr, na základě kterého radnice podává žádost o dotaci na projektovou dokumentaci. Samotný dům pro seniory je navržený na severní straně ulice a svojí západní fasádou je obrácený do parku směrem k Hané,“ uvedl místostarosta Vyškova Roman Celý.

Zbývající dva domy zamýšlené přes silnici by tvořily byty pro mladé rodiny s parkováním zapuštěným pod úroveň terénu. Střecha parkoviště má představovat veřejně přístupnou zahradu s hřištěm pro děti. Zatímco jeden z domů by navazoval na uliční řadovou zástavbu, druhý by stál samostatně.

Mezi domy architekti navrhují právě vjezd do podzemních parkovacích stání, které jsou kapacitně naddimenzované. Sloužily by totiž i jako rezerva pro plánovaný bytový dům v sousední Dvořákově ulici, kde je parkovacích stání nedostatek.

Domy s byty pro důchodce a mladé rodiny plánuje město na vyškovské ulici Albrechtova.Domy s byty pro důchodce a mladé rodiny plánuje město na vyškovské ulici Albrechtova. Pro zvětšení vizualizaci rozklikněte.Zdroj: Město Vyškov

„Investiční záměr v jeho případě totiž měli vyškovští radní také na stole. Jedná se o zástavbu proluky ve Dvořákově ulici podél řeky Hané. Znovu by se jednalo o bydlení pro mladé a ekonomicky slabé rodiny. Zamýšlená novostavba by zapadla do stávajícího charakteru zástavby. Také v tomto případě bude Vyškov usilovat o dotaci na projektovou dokumentaci,“ doplnil Celý.

Ta určí přesný počet bytů stejně jako náklady. „Ze studií, které máme zpracovány, se jedná o přibližně čtrnáct standardních bytových jednotek na ulici Dvořákova a pětačtyřicet bytů na ulici Albrechtova s kombinací pro mladé rodiny, seniory a zdravotně znevýhodněné,“ přiblížil místostarosta.

Dotace mají své podmínky

Možné termíny realizací se odvíjí od případného získání dotace. Jedna z podmínek dotací je přitom výstavba a kolaudace bytů do maximálně deseti let.

Výstavbu domů s byty zvláštního určení dlouhodobě podporuje i kraj. „Mají řadu pozitivních dopadů. Mohou být bezbariérové, aby splňovaly specifické potřeby určité skupiny obyvatel, jako jsou například senioři nebo lidé s omezenou schopností pohybu. Stejně tak jsou cestou, jak tyto lidi udržet v obci začleněné do společnosti, na kterou jsou zvyklí,“ vyjmenovávala výhody radní Jihomoravského kraje pro sociální oblast a rodinnou politiku Jana Holomčík Leitnerová.

Více než stovka zástupců šestadvaceti států se v dubnu sešla na výroční konferenci evropských výcvikových center ve Vyškově.
Vyškov se stal centrem evropské vojenské spolupráce. Podívejte se

Výstavba obecních bytů má podle zástupců vyškovské radnice velký význam. „Zejména přispívá ke stabilizaci bydlení zmíněných sociálních skupin. Město nyní vlastní necelých čtyři sta padesát obecních bytů. O pronájmy je stále velký zájem, zejména ze strany seniorů a zdravotně postižených spoluobčanů,“ dodal místostarosta Celý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stará pošta v Rousínově ožije. Vzniknou apartmány i nová restaurace

Zdroj: Deník/Jakub Dostál