Chátrající zelené stavení zvané Slámovo u silnice směrem ke kostelu svatého Martina se mělo už na podzim loňského roku hemžit zedníky. Obci se ale dodnes nepodařilo sehnat dost lidí, kteří by zaplatili zálohu.

O bydlení v atraktivním prostředí Lulče obvykle bývá velký zájem. Proto v prázdném obecním domě mělo vzniknout šest bytů. Podle plánu by obec na stavbu nedala ani korunu. Zájemci si měli předplatit nájemné a záloha měla posloužit na stavbu.

Půlmilionovou zálohu na dvoupokojový byt ale zaplatil pouze jeden člověk. Nakonec odstoupil kvůli nejasnostem ve smlouvě. „Nikdo nám z vedení obce neřekl, že je dům zastavený,“ řekl před časem Jaromír Pěnčík z Rousínova.

Přestože dnes už je objekt oddlužený a obec ho může bez problémů prodat, zájemci se stále nehrnou. Nesehnaly je ani realitní kanceláře. „Lidé nebyli ochotní zaplatit velkou zálohu a pak čekat dalších dvacet let, než bude byt v jejich vlastnictví,“ řekla Marcela Malachtová z realitní kanceláře Reality Reox.

Zastupitel Karel Osolsobě je tím trochu překvapený. Stejným způsobem vznikaly byty ve škole i nad obecním úřadem a obsadit je nebyl žádný problém. Za nezájmem vidí i jiný důvod.

„Dům stojí jen tři metry od silnice a výhled právě na silnici možná není pro lidi dost přitažlivý,“ řekl Osolsobě.

Nové obecní byty tak v Lulči asi nebudou. „Předvčerejškem jsme to projednávali v radě. Jisté je, že s domem Slámových se musí něco udělat, než se rozpadne. V lednovém zastupitelstvu zhodnotíme, zda by nebylo rozumnější dům prodat jako celek komukoli, kdo dá nejvyšší cenu,“ uvedl místostarosta Jaromír Zbořil.

Podle Osolsobě si ale obec určitě stanoví podmínku, aby tam přece jenom vznikly byty, a ne například pro podnikatelské účely.