Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek totiž podepsal dokument, kterým se stanovují maximální ceny, podle nichž mohou majitelé jednostranně zvýšit cenu nájemného. Majitelé bytů teď chtějí využít možností, které jim dává ministerstvo.

Tak chce postupovat například i vyškovská radnice. „Zvýšíme nejspíše nájem v maximální výši, jako jsme to udělali i loni. Vše ale ještě závisí na rozhodnutí rady a zastupitelstva. Navýšení je podle mě důležité především na pokrytí oprav, po kterých mnozí naši nájemníci tolik volají,“ uvedl vyškovský místostarosta Luboš Kadlec.

Rovněž vedení Bučovic uvažuje o tom, že využije možnosti zvýšit nájemné. O kolik procent ho město zvedne, to neuvedla.

„Zatím je předčasné mluvit o konkrétní výši. Nejdříve to musí schválit nejvyšší orgány města,“ řekla starostka Šárka Šilerová.

O kolik může majitel bytu zvýšit nájemné, má každý obyvatel možnost zjistit pomocí „kalkulačky“. Tu na svých webových stránkách umístilo ministerstvo pro místní rozvoj. Jednoduše zadá částku, kterou nájemník platí, a počet metrů čtverečních. Program pak spočítá, o kolik korun vlastník bytu může maximálně zvýšit nájem.