Nájemné v současné době dluží ve Vyškově přes tři sta lidí. Jejich dluh přesahuje dohromady osm milionů korun.

Notorickým dlužníkům radnice do jistého termínu odpustila polovinu penále. Prominutí části dluhu nabídlo město čtyřiačtyřiceti nájemníkům, akce jich využilo šestatřicet.

„Do rozpočtu města tak přibylo téměř dvě stě tisíc korun,“ řekl Stanislav Kolařík z kanceláře starosty a tajemníka. Dodal, že další dva dlužníci nečekali na uzavření smlouvy o prominutí, ale peníze uhradili ihned v plné výši.

Opakování podobné akce, při níž by město část dluhu nájemníkům prominulo, v brzké době Vyškovští nechystají. Dluhům se snaží spíše předcházet, například tak, že lidi, kteří nezaplatí, zvou na pohovory.

„Snažíme se je upozornit na všechna rizika související s neplacením, aby si vše do důsledků uvědomili a snažili se vzniklou situaci nějakým způsobem řešit,“ uvedl Kolařík.

S touto taktikou ve Vyškově teprve začínají, ale zatím se osvědčila. Nedobytné dlužné částky vymáhá město soudní cestou, a když nájemník nezaplatí ani poté, když soudní rozhodnutí nabude právní moci, nastupuje exekutor.

Od loňského března mají města možnost vypovědět s nájemníkem smlouvu, jakmile tři měsíce po sobě nezaplatí. Dříve bylo třeba čekat na rozhodnutí soudu. Město však podle Kolaříka ani pak nemá páky na to, aby dlužníka z bytu vystěhovalo. K tomu potřebuje dvojí pravomocný výrok soudu: rozhodnutí o vyklizení a nařízení výkonu rozhodnutí vyklizením.

Ve Slavkově u Brna dluží dvě desítky notorických neplatičů přes dvě stě tisíc. „Máme celkem tři sta dvacet nájemních bytů. Ze dvaceti dlužníků jich zhruba šest dluží více jak deset tisíc korun. Nejvyšší dluh se vyšplhal přes padesát tisíc. Zde vymáháme platbu přes exekutora. U čtyř nájemníků připravujeme výpověď z nájmu, protože nezaplatili už přes čtvrt roku,“ řekla vedoucí společnosti Bytové a tepelné hospodářství Jarmila Pechová.

Bezmála čtvrt milionu korun dluží v Bučovicích čtrnáct dlužníků. V této částce ještě není započítané ani penále. Odpustky město neplánuje, ale nasadilo jiné páky. Podle jednatele městské společnosti Bytové a tepelné hospodářství Miroslava Jakubíka má město několik exekučních příkazů a dva lidé už jsou vyplaceni.

Problémy s neplatiči naopak nemají například v Rousínově, kde je už ovšem většinu městských bytů radnice prodala nájemníkům.