Kdysi zaměstnávala desítky lidí z Ivanovicka. Pak léta chátrala. Současný majitel, který pro ni nemá využití, ji chce prodat. Jaký bude její další osud? Řeč je o bývalé mlékárně v Herolticích.

Obyvatelé Hoštic-Heroltic by si přáli, kdyby se v ní znovu zahájilo podnikání.

„Byli bychom rádi, kdyby v ní byl znovu nějaký funkční podnik, který by nabídnul pracovní místa. Objekt je však v soukromých rukou a nemůžeme nic ovlivnit,“ řekl starosta Hoštic-Heroltic Jaroslav Strašák.

Budova patří hoštickému podnikateli Romanu Provazníkovi. „V současné době provozujeme činnost, při které mlékárnu nevyužijeme, proto jsme ji nabídli k prodeji,“ řekl Provazník.

Mlékárna vznikla za první republiky jako sběrna mléka od soukromých zemědělců. Začátkem devadesátých let ji státní podnik Lacrum Brno zrušil a poté ve značně zchátralém stavu přešla do rukou Provazníka, který vykupuje od armády kolovou techniku a prodává použité náhradní díly. Získal ji v dražbě.

„Původně jsme vlastnili pozemky mezi mlékárnou a hlavní cestou, ale nemohli jsme se na přístupu dohodnout s okolními majiteli, a tak jsme odkoupili i budovu. Z principu jsme ji ale nikdy nepotřebovali,“ vysvětlil Provazník. Budova pro jeho podnikatelské účely totiž není zcela vhodná.

„Potřebujeme něco, kam se dá vjet dovnitř s nákladním autem. Máme v ní momentálně už jenom pár vozů na uskladnění. V současné době nevíme, co bychom s ní mohli dělat. Horko těžko pokryje to, co do ní vrazíme. Rozjíždět nějaký jiný podnik v ní nehodláme, protože své činnosti máme dost,“ dodal Provazník.

V současné době je proto mlékárna na prodej. Na internetu ji realitní kancelář nabízí za čtyři miliony a sedm set tisíc korun.

Podle Provazníkových slov není v ideálním stavu, ale ani se nerozpadá. „Léta se o ni nikdo nestaral. Pak jsme se ji snažili udržovat a pomalu i vylepšovat,“ doplnil majitel.

Přestože se na objektu podepsali sprejeři, k tomu, že ho nezničili vandalové přispěl i trvale bydlící domovník, který zloděje a ničitele odradil.

Realitní kancelář budovu prezentuje jako rozsáhlý komerční prostor s přilehlým ovocným sadem, sklady, kancelářemi. Celková plocha jet téměř deset tisíc metrů čtverečních. Dominantním objektem je původně sklad mléčných výrobků, dále chladírny a dílna. Výhodou by podle Provazníka měla být i poloha na okraji obce, kam se může jet po staré silnici.

Od poloviny dubna, kdy je mlékárna na prodej, se na ni pár lidí poptávalo. Žádný ale zatím nepřišel s jasnou představou, s čím by v objektu podnikal. „Zatím je vše v počátcích. Není zájemce, který by přišel s konkrétním návrhem nebo jistotou zafinancování,“ řekl makléř Radoslav Jelínek.

Kdyby se budova neprodala, nebude to pro majitele prý žádná pohroma. „Nechceme ji prodávat za každou cenu. Momentálně sice pro ni nemáme využití, ale třeba by to do budoucna mohlo být jinak,“ dodal Provazník.