Obnovuje podle něj navíc rovnováhu hlavních budov v podobě kostela a školy. „Měšťanská varianta se pak snaží nabídnout variantní řešení pro případný požadavek na větší prostorové potřeby při zachování konstrukčního stylu stavby a zejména fasády,“ doplnil Pospíšil.

Za společnost Pospíšil & Švejnoha se podílel na obou návrzích. Zkušeností v regionu má přitom více, jednou z nich je třeba nové komunitní centrum a obecní úřad v nedalekém Kučerově. Obec s projektem dokonce získala druhé místo v soutěži Náš evropský projekt. Výsledky jejich práce v Dědicích vyvolaly příznivé ohlasy. „Návrhy jsou to pěkné. Držím pěsti v jejich realizaci,“ popřál třeba Miroslav Hřebíček.

Podle vyškovského místostarosty Romana Celého bude následovat diskuze s místními obyvateli a spolky o vhodném využití prostor. „Vzhledem k možnostem města, dalším významným prioritám jako jsou zámek, nový kulturní dům nebo sokolské hřiště, i skokovým nárůstem nákladů služeb je jasné, že úpravy budovy budou muset pokračovat postupně v jednotlivých letech. Samozřejmě budeme hledat i vhodné dotační tituly,“ ujistil Celý.

Zaujalo ho přitom zvláště historické řešení. „Částečnou demolicí a odkrytím pohledu z Dědické ulice zvýrazníme dominantu náměstí, kterou je kostel. Varianta vychází z původního hmotového a výškového uspořádání, tedy z dokumentace hostince a školy z roku 1901. Z obou stran vynikne samotná škola i zdobný původní hostinec, otevře se rovněž promenádní prostor nádvoří s možným víceúčelovým využitím,“ komentoval místostarosta.

Ve Vyškově uvítali poslední stovky nováčků. Absolvují základní přípravu.
Ve Vyškově uvítali poslední stovky nováčků. Absolvují základní výcvik

S návrhy se seznámil také opoziční zastupitel Libor Bláha. „Obě varianty byly všem zastupitelům města Vyškova prezentovány na posledním jednání vyškovského zastupitelstva. Osobně bych nechal rozhodnout obyvatele města v místním referendu. Představil bych jim pro a proti obou variant a pak nechť se rozhodnou sami, dovedu si představit, že toto hlasování by bylo spojeno s komunálními volbami za necelý rok,“ uvažoval Bláha.

Střední zdravotnická škola fungovala v lokalitě po desetiletí. „K červenci roku 2012 ale došlo ke sloučení Gymnázia a Střední školy zdravotnické a zemědělsko-ekonomické. Základním důvodem byl ubývající počet žáků na odborné škole a lepší využití nemovitostí pod jediným subjektem,“ vysvětlila mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Rekonstrukce bitvy u Slavkova.
Do boje k Tvarožné vyrazí tisíc účastníků. Slavkovský park zažije noční bitvu

Osud budovy byl od té doby otevřený. „Stávající Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov po rekonstrukci objektu na Komenského náměstí budovu na náměstí Svobody 50 někdy v letech 2016 nebo 2017 opustila a označila ji jako nepotřebný majetek,“ pokračovala v ohlédnutí mluvčí Knotková.

Kraj jako vlastník počítal se zřízením bytového domu, od záměru ale nakonec upustil. Nakonec budovu před třemi lety získalo do vlastnictví město. Zastupitelé přitom tehdy zvažovali také možnost demolice, od které upustili také kvůli silnému odporu místních obyvatel.

STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA

V roce 1973 otevřela svým studentkám dveře ve Vyškově-Dědicích.

Zřídily se odborné učebny pro výuku ošetřovatelství a kabinety pro jednotlivé předměty.

Postupně se dostavovala školní jídelna a Domov mládeže.

Roku 2004 se škola sloučila se střední odbornou školou, ale ponechala si své obory i budovu.

V roce 2012 se sloučila s gymnáziem.

Vznikla instituce Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov.

Budova v Dědicích ztratila využití.