„Využití obou budov jsme v dlouhodobém konceptu rozvoje města vybrali pro rozšíření nedostatečné občanské vybavenosti. Pro někdejší dívčí internát už máme vydané stavební povolení a zpracovaný projekt. Podali jsme navíc žádost o dotaci na ministerstvu pro místní rozvoj,“ potvrdil rousínovský starosta Jiří Lukášek.

Zmínil využití na zřízení bezbariérové knihovny a nové prostory pro logopedii, mateřské centrum a místnosti pro mimoškolní aktivity dětí. Ty využijí například Maják Vyškov, skauti, ale i četné další neziskové organizace. O dotaci žádají zástupci města už podruhé, loni s ní zůstali pod čarou vzhledem k nedostatku prostředků ministerstva. 

„Pro další budovu bývalého chlapeckého internátu je zpracována studie na rozšíření základní školy. Vše je v uceleném areálu bývalého učiliště, kde se zcela jednoznačně nabízí rozšiřování školy, která již v jedné polovině areálu funguje v počtu deseti tříd. Díky nemalým prostředkům je už po rekonstrukci jídelna nebo kuchyně, včetně kapacity pro další rozšiřování školního zařízení,“ přiblížil starosta.

Kulturní dům v Rychtářově se proměnil v módní molo.
Kulturní dům v Rychtářově se proměnil v módní molo

Potřebu změny potvrdil také ředitel Základní školy Rousínov Jiří Kyjovský. „Naše kapacita je už skutečně na své hranici. Její rozšíření je pro nejbližší roky nezbytné,“ zdůraznil Kyjovský.

Především diskuze na sociálních sítích rozvířil v souvislosti s ukrajinskou krizí návrh Františka Havíře na využití prostor v souvislosti s válkou na Ukrajině a příchodem uprchlíků na Vyškovsko.

„Myslím, že na internátě Tyršova by bylo možné při minimální rekonstrukci možná do jednoho milionu korun aspoň jedno poschodí připravit. Když není svět schopen Ukrajinu zachránit, mohli bychom trochu pomoci,“ uvažoval v příspěvku Havíř.

Podle starosty ale podobné laické návrhy zaznívají bez znalostí dostatečně zmapovaného technického stavu a současných potřeb budovy.

Aktuální výstavba bytových domů v lokalitě na Zelnici.
Betonová sídliště? Raději zeleň nebo školku. Slavkov řeší územní plán

„Není to v takto krátkém čase a hlavně bez další nemalé investice možné. Budovy jsou již několik let odpojeny od inženýrských sítí. Mají odříznuté centrální topení, elektriku bez revizí, odříznuté odpady, vodu a podobně. Jsou také znepřístupněné příčkami z hlediska požární bezpečnosti,“ vysvětloval Lukášek.

Zdůraznil, že budovy navíc nikdy nebyly zkolaudovány pro bydlení dle současných pravidel. Neodpovídají proto požárním ani hygienickým normám.

„Uvažovat o přestavbě na městské byty pak není vůbec ideální, vzhledem k přestavbě budovy internátového typu. Ta zahrnuje malé samostatné pokoje, centrální chodbu nebo společné sociální zařízení vždy pro jedno patro. Je také zcela nevhodné míchat v jednom stavebně propojeném areálu školní zařízení s individuálním bydlením,“ dodal rousínovský starosta Lukášek.