Opuštěná stavba v havarijním stavu, která už několik let děsí obyvatele Vyškova. Tak lidé hovoří o bývalém skladu společnosti K.R.A.B., jenž podle některých není v žádném případě dobrou vizitkou města.

„Majitel objektu je údajně ve výkonu trestu. Na budově se podepsalo jak působení počasí, tak i aktivita nezodpovědných jedinců, kteří postupným rozebíráním plechové střechy a dřevěných stěn zapříčinili její dnešní stav,“ uvedl Vyškovan Alois Rittman.
Katastrofální stav podle něj sledují denně stovky cestujících.

„A to nejen z našeho města. Ale také ti, kteří tudy projíždějí. Protože mi tato situace není lhostejná, navštívil jsem v prosinci loňského roku místostarostu Romana Celého, který má pod palcem jednání ohledně demolice objektu,“ doplnil Rittman.

Podle slov místostarosty je prý největší problém v penězích na likvidaci stavby. Ty měly podle informací, které dal Celý Rittmanovi, zajistit České dráhy. Částka byla údajně vyčíslená na šest set tisíc korun.

„Taky jsem se dozvěděl, že se nakonec zjistilo, že by stačilo i sto tisíc na odstranění dřevěné konstrukce zříceniny a komínů. Tedy toho nejhoršího,“ pokračoval Vyškovan.

Od jeho setkání s místostarostou uběhlo přibližně půl roku, ale situace se podle Rittmana ani trochu nezměnila.
„Naposledy jsem za ním byl minulé pondělí. Připadá mi, že Celý jen počítá, kolik dalších jednání bude muset vést s Českými drahami. V podstatě na úkor toho, aby se konečně dospělo k demolici. Nebo čeká, až se tam stane nějaký úraz?“ ptal se Vyškovan Alois Rittman.

Jak uvedl místostarosta Celý, město se ze všech sil snaží, aby nevzhledná stavba co nejdřív zmizela. „Nedávno jsme záležitost řešili na radě. České dráhy jsme několikrát upozornili, aby objekt odstranily. Jediné, co ovšem můžeme dělat, je žádat je stále dokola. Nejsme totiž jejich nadřízení,“ posteskl si Roman Celý.

Navíc město ani není majitelem pozemku, takže nemůže nechat stavbu zbourat za vlastní peníze. „Naopak dráhy vlastníky jsou. Je tedy v jejich kompetenci, aby odstranění zaplatily,“ objasnil vyškovský místostarosta.

Jenomže společnost České dráhy se k zaplacení likvidace vůbec nemá. Alespoň to vyplývá ze slov manažera komunikace podniku Radka Joklíka.
„Je to záležitost velmi nepříjemná, ale České dráhy mají v této věci svázané ruce. Objekt totiž patří jinému vlastníkovi. A i když stojí na našem pozemku, nemůžeme ho svévolně zbourat. Nehledě na to, že bychom se v takovém případě vystavovali nebezpečí, že by nás vlastník v budoucnu mohl žalovat o náhradu škody,“ vysvětlil manažer komunikace.