Další díly seriálu Zvířátka v zoo naleznete ZDE

Čáp bílý je snad nejznámější a nejpopulárnější pták. Vždyť mu lidé kdysi dokonce přisoudili tu vlastnost, že nosí děti. Každopádně jde o jednoho z našich největších opeřenců, který je prostě nepřehlédnutelný. Pozorovat ho můžeme ve výběhu pro vodní ptactvo i ve vyškovském zooparku, kde už dlouho patří k nejpopulárnějším ptačím chovancům.Čáp patří mezi brodivé ptáky, je příbuzný podobným volavkám. Odedávna, prý už od středověku, rád sídlí v blízkosti lidských obydlí, například na komínech, stožárech nebo střechách. Mohutná a několik let využívaná hnízda staví většinou samec vesměs z klacků a drnů. Někdy čápi hnízdí také na stromech.

Na zimu odlétají do Afriky

Čápi žijí v celé Evropě, ve střední Asii a v severní Africe. Jsou to v našich zeměpisných podmínkách tažní ptáci, kteří přezimovávají v jižní a střední Africe. Denně urazí až tři sta kilometrů. Několik jedinců ale zimu u nás přečká. V tom se čáp trochu podobá volavce, která někdy na zimu odtáhne, jindy zůstává. Se svou příbuznou má čáp podobný i biotop: okraje vod, vlhké louky, pole a mokřady. A také způsob lovu a kořisti. Není sice tak obratným rybářem jako volavka, častěji si proto pochutná na žábě nebo užovce. Čápi jsou velice užiteční, protože na polích pohubí obrovské množství hlodavců. Občas se jejich obětí stane také krtek, ptáče nebo různý hmyz.

víte, že…
Čáp je prakticky němý? Dorozumívá se klapáním zobáku.
Čápi k nám přilétají v březnu a odlétají na přelomu srpna a září?
Při letu poznáte čápa od volavky podle nataženého krku? Volavka ho mívá esovitě prohnutý.
Mladí čápi mají šedé peří?
Čápi se s oblibou vracejí na svá hnízdiště, a to po celé generace? Mohou tak na jednom místě hnízdit i stovky let.

Mohutný čáp dosahuje hmotnosti až čtyř a půl kilogramu a rozpětí křídel sto pětašedesáti centimetrů. Vysoký může být přes metr.

Čápi jsou si věrní jako labutě

Podobně jako labutě jsou i čápi monogamní, pár spolu zůstává po celý život. A ten může trvat až v ptačí říši neuvěřitelných sedmadvacet let. Samice klade dvě až čtyři vejce a mláďata vysedí asi za měsíc. Mláďata se dva měsíce po vylíhnutí učí létat. Čápi nebývali v nedávne minulosti v našich zemích moc hojní. Hnízdili jen na Třeboňsku, Písecku a jižní Moravě. Dnes už se jejich stavy pozvolna zvyšují. Přesto čáp stále patří mezi ohrožené druhy živočichů a chrání ho zákon. Bohužel, hlavně v Africe se stávají tito krásní ptáci často obětí pytláků. V 19. století je lidé ale lovili i u nás.

Blízkým příbuzným čápa bílého je vzácnější čáp černý, který žije mnohem skrytěji v hustých lesích. Na Vyškovsku býval k vidění například v hvozdech v okolí Račic.

Vážení čtenáři, seriál Zvířátka v zoo najdete také v tištěné podobě každou středu ve Vyškovském deníku Rovnost