Události 29. listopadu 1805 si nyní Bohdaličtí připomínají Carskými slavnostmi. Tehdy chyběly tři dny do slavné bitvy. Spojenecká vojska věřila, že zvítězí. „Do obce kromě cara dorazil i rakouský císař František I. Protože přijel až po ruském panovníkovi, strávil noc ve vedlejší budově, dnešní poště," vypráví historička, učitelka bohdalické školy Dagmar Martinková, která je spoluorganizá­torkou akce.

Na paměť císaře

Protože jde o kulaté výročí bitvy u Slavkova, rozhodli se pořadatelé, že právě císaři nechají na budově, v níž přespal, udělat pamětní desku. „Car už ji má, a to na zámku. Odhalovali jsme ji před deseti lety," připomíná Martinková, podle níž jsou bohdalické slavnosti ojedinělou akcí. „Vesměs se všude připomíná osobnost Napoleona, což je vzhledem k tomu, že u Slavkova zvítězil, opodstatněné. My jsme ale chtěli dostat do povědomí lidí i druhou stranu, zvlášť když se události kolem ní pojí i s naší vesnicí," vysvětluje historička s tím, že letos na akci získali padesátiprocentní dotaci od Jihomoravského kra­je.

Bohdalice se tak na jeden den ocitají v obležení rakouských a ruských vojáků. Pro cara i císaře, stejně jako pro diváky je připravený bohatý program. Odstartoval už v pátek, to hlavní ale přichází v sobotu. Předtím, než přijedou hlavní aktéři, si děti můžou vyrobit mávátka, se kterými je pak budou vítat. Úderem druhé odpoledne nastává všemi očekávaný okamžik: car Alexandr a císař František přicházejí. Na jejich počest zaznívá salva z děla, nechybí vojenská přehlídka.

Následně na scénu, tedy před zámek, vstupuje folklorní sdružení přátel ruské a ukrajinské kultury Sudaruška. „Myslím, že tady bývají pokaždé, nejde o novinku. Moc se mi líbí," říká například Markéta Formánková z Bohdalic, která na akci chodí pravidelně.

Když se řekne ruský folklor, vybaví se mi přesně to, co Sudaruška za doprovodu akordeonu předvádí. Moc pěkná, stylová podívaná. Střídají je další tanečnice, tentokrát z Brna. A lidé se díky nim přenášejí v čase o několik století zpět. Jde o spolek Poustevník a dívky vystupují s ukázkou měšťanských tanců nazvanou Sny. „Představení, se kterým jsme přijely, není vytvořené vyloženě pro tyto slavnosti, ale určitě se sem hodí," říká členka historizujícího spolku Veronika Vítková, která je na akci poněkolikáté. „Je moc příjemná. Stejně jako třeba vystoupení Sudarušky," hodnotí dívka.

Ta se líbí i Formánkové. „Celé slavnosti jsou povedené. Ačkoliv program neprochází žádnými výraznými změnami, nenapadá mě nic, co bych vytkla nebo na něm změnila. Určitě je přínosný, zejména co se týká prohloubení si povědomí o historii," chválí žena.

Jak už bylo řečeno, car tehdy v Bohdalicích přenocoval. Jeho dnešní představitel, protože je místní, ve vesnici také přespí, nikoliv však v zámku. „Když se akce konala poprvé, nocoval jsem v něm. Letos to ale v plánu není," říká Vladimír Martinek, který před sebou má ještě účast v bitvě.

Poražení nebudou

Přesněji v ukázce připravenosti vojsk na slavnou bitvu Tří císařů. „Přímo do boje ale nepůjdu, budu na vojáky pouze dohlížet," směje se. A jak to dnes celé dopadne? „Jsou přece spojenci, nemůžou se bít. Vítězové ani poražení proto nebudou," avizuje Martinek.

Přestože je slunečno, na delší postávání venku už to moc není. Kdo se chce zahřát, může si koupit třeba horký čaj. Lepší variantou ale myslím je výstava k 70. výročí školy na zámku, případně v pátek otevřená zrekonstruovaná hasička s výstavou fotografií. A chystá se i módní přehlídka dobového spodního prádla.