DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Má to být útočiště pro cestující. Jenže je prožrané rzí, má vytlučená okna, uvnitř si někdo udělal táborák, další si ho spletli s WC a kontejnerem na odpadky. Tak vypadá autobusová zastávka v Křižanovicích u Vyškova. Hned naproti je sice nová moderní čekárna s lavičkou. Ale lidem stejně stav staré zastávky vadí.

„Děcka se nemají kde schovat,“ poukázala například obyvatelka Křižanovic Marta Karásková.

Bouda „straší“ u silnice už roky. „Byla ve špatném stavu už před lety, kdy jsem jezdívala autobusem, než jsem si pořídila auto. Je to ostuda. Vždyť je na hlavní silnici,“ řekla zase Olga Jurůjová.

Další zase poukazují na to, že zastávka stejně neslouží svému účelu. „Od cedule, kde zastavuje autobus, je vzdálená dobrých dvacet metrů. Cestující do ní tedy stejně nechodí,“ prohlásil Jaroslav Skácel.

I jemu se ale nelíbí, že si z ní lidé udělali obří odpadkový koš. „Uklízím v obci a uklízel jsem také okolo nové zastávky. I tam už bylo plno nepořádku. Lidé jsou hrozní. A ve staré zastávce je to ještě horší. Jsou tam dokonce navezené i pneumatiky. Tam se pořádek udržet nedá,“ dodal Skácel.

Přestože je zastávka na pozemku Topolan, konstrukce je majetkem Křižanovic. Obec peníze do její opravy investovat nechce.

„Pro lidi, kteří jezdí na Vyškov, máme novou, udržovanou čekárnu. Na druhé straně silnice stejně málokdo nastupuje. Odhaduji tak jeden člověk za den. Lidé totiž nechtějí na Ivanovice jezdit autobusem oklikou s přesedáním v Medlovicích, a tak stejně jezdí auty,“ řekl starosta Křižanovic u Vyškova Věroslav Křetínský.

Narozdíl od nové zastávky, která je průhledná a přehledná, plechová čekárna skýtá dobrý úkryt.

„Kdybychom ji natřeli a zasklili, tak za týden ji nepoznáme. Je totiž mimo obec. Kdekterý řidič má dost prostoru, aby u ní zastavil a vyhodil tam odpadky. Úklid nemá smysl. Tomu by musel najatý pracovník věnovat denně snad hodinu. Jsme tak malá obec, že si nemůžeme dovolit toto platit,“ doplnil Křetínský.

Jedním z dalších důvodů, kvůli kterému nemá smysl zastávku opravovat, je pro starostu také ten, že má dojít k úpravám okolí. Teprve až bude jasné, kde nová zastávka bude přesně usazená, je vedení Křižanovic ochotné jednat o modernizaci zastávky.

„Silnice první třídy číslo sedmačtyřicet se má rekonstruovat společně s železniční tratí. Chceme tedy vyčkat,“ dodal ještě křižanovický starosta.
Podle silničářů to ale může trvat ještě několik let. „Železničáři chystají zdvoukolejnění tratě. Silnice, která je v těsném sousedství kolejí, se při té příležitosti o několik metrů posune. Dál se počítá s oboustrannou zastávkou. K úpravám by ale mohlo dojít nejdřív v roce 2013,“ vysvětlil vedoucí vyškovské oblasti krajské správy a údržby silnic Zdeněk Gardelka.

Možná ale, že rezavá bouda přece jenom další léta hyzdit okolí nebude. „Máme nabídku někoho, kdo by byl ochotný využít zastávku ke komerčním účelům a investovat do ní, ale podrobnosti ještě nejsou dojednané,“ dodal starosta.