„Problém se týkal bezdomovce, který se v čekárnách ukrýval v chladném období. Městští strážníci pak musela vyjíždět k "narušování pořádku" někdy i pětkrát do hodiny,“ přiblížila mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Zaměstnanci Správy železnic prozatím situaci řeší tímto dočasným opatřením. „Podobnou situací se strážníci zabývali také v čekárně u nedalekého autobusového nádraží,“ připomněla Slámová.

Za klienty B. Braun Domova s úsměvem přišli v rámci terapie poník a psi.
Jedinečný zážitek. Za nemocnými přišli poník a psi

Ke změně provozní doby došlo na konci prosince. „Rozhodli jsme o tom po důkladném posouzení a po projednání věci s místní samosprávou, městskou policií a krajským odborem dopravy. Důvodem tohoto opatření byla neudržitelná situace v oblasti bezpečnosti a hygieny,“ potvrdila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Podle ní tehdy čekárnu bezdomovec okupoval prakticky nepřetržitě. Opakovaně v ní pospával nebo byl opilý. „Pro platící cestující se stala nepoužitelnou. Přes veškeré úsilí o změnu situace se na místě vyskytovaly výkaly, poházené odpadky a podobně. Docházelo k verbálnímu napadání cestujících a výpravčích, kterým při snaze o sjednání pořádku mnohdy hrozilo i fyzické napadení,“ pokračovala Friebová.

Zkušenosti potvrzují také někteří místní. „Je často také na autobusovém nádraží, kde obtěžuje lidi,“ komentoval Slavkovan, který si nepřál uvedení svého jména, redakce Vyškovského deníku ho však zná.

PROVOZ ČEKÁRNY

Na železniční stanici ve Slavkově.
PO, ČT 5:45 - 17:00.
ÚT, ST, PÁ 5:45 - 11:00.
SO, NE - zavřeno.

Čekárna je otevřená v pondělí a čtvrtek od tři čtvrtě na šest ráno do pěti odpoledne, zatímco zbytek pracovního týdne pouze do jedenácti dopoledne. „K tomuto kroku přistupujeme pouze v nejkrajnějších případech a po vyčerpání všech dostupných možností. Ke zrušení omezení provozu čekárny ve stanici Slavkov u Brna dojde v nejbližších dnech,“ slíbila Friebová.

Řešení s konkrétními osobami je komplikované. „Problém s bezdomovcem, který již mnohokrát odmítl nabízenou pomoc všech zapojených orgánů a je v opatrovnictví pracovnice sociálního odboru, je již bohužel koloritem našeho města. A řešení podobných případů tvoří pravidelnou část pracovní náplně slavkovských strážníků,“ potvrdila mluvčí Slavkova.

Slavkov má celkem pět strážníků. Práci jim usnadňují podobně jako v dalších lokalitách i bezpečnostní kamery. „Monitorují prostor u nádraží, ale ne v prostorách čekárny,“ dodala Veronika Slámová.