Na změnách se však může podílet změna sazby daně z přidané hodnoty, která se od příštího roku přesune z deseti na dvanáct procent.

Brno

Úprava daňové sazby bude mít v Brně od nového roku vliv na stávající ceny tepla kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku. Dopad zvýšení sazby daně z přidané hodnoty tak Brňanům ceny centrálně dodávaného tepla zvýší o dvaadvacet korun za gigajoule.

Od října však Teplárny Brno snížily ceny za gigajoule o pětinu, v letošním roce se jednalo již o druhé snížení. „Celkově teplárny snížily cenu tepla svým zákazníkům pro topnou sezónu 2023/2024 o téměř třicet procent ve srovnání s minulou sezónou. Pro průměrnou domácnost se spotřebou dvacet gigajoulů ročně představuje snížení úsporu zhruba devět a půl tisíce korun ročně,“ vyčíslila mluvčí městské firmy Zuzana Novotná.

Rozsvícení vánočního stromu na Špilberku.
VIDEO: Nádvoří Špilberku krášlí vánoční strom, podívejte se na jeho rozsvícení

Hlavním důvodem pro dřívější sražení cen tepla byly nižší platby za zemní plyn, který zatím nadále tvoří hlavní palivo brněnských tepláren. Ke zlevňování ale přispívá také řada opatření pro efektivní výrobu i distribuci tepelné energie nebo navazující příjmy z prodeje elektřiny vyráběné současně s teplem.

„Do ceny tepla se pozitivně propisují i výnosy z poskytování služeb pro státní společnost Čeps zodpovídající za přenosovou síť České republiky. Stabilizačním prvkem je rovněž podíl tepla vyrobeného společností Sako Brno, který se v uplynulém období ještě zvýšil,“ vysvětlovala Deníku Novotná.

Blansko

Peníze ušetří také Blanenští. Městem vlastněnou centrální soustavu pro dodávky tepelné energie převezme od ledna společnost Teplo Blansko, na příští rok stanovili cenu 1 098 korun za gigajoule.

„Chceme získat důvěru obyvatel, proto je cena nastavená tak, abychom si za ní mohli stát. Máme v předstihu nakoupený plyn na celý rok, ten tvoří sedmdesát procent z této částky. Podařilo se nám jej v létě nakoupit po částech, abychom se vyhnuli cenovým výkyvům před topnou sezonou,“ oznámil nedávno jednatel firmy Vlastimil Vaníček.

Mikuláš navštíví Blanensko. Podívejte se, kam má s čerty a anděly namířeno
Mikuláš navštíví Blanensko. Podívejte se, kam má s čerty a anděly namířeno

Zatím se jedná o předběžnou sumu, její výše se proto ještě může pohnout. Přesto již zahrnuje novou dvanáctiprocentní daňovou sazbu. Změny jsou patrné i na číslech z letošního roku.

Zatímco na jaře avizovali Blanenští předběžnou cenu 1 375 korun za gigajoule, klesla od dubna díky snížení částek za plyn na 1 165 korun a vydržela do konce října. Nyní platí obyvatelé připojení na centrální zásobování teplem 1 047 korun i s desetiprocentní daní z přidané hodnoty.

Vyškov

Přestože ve Vyškově dosud cenu za gigajoule tepla pro příští rok neznají, zástupci tamního dodavatele Vyteza předpokládají cenu maximálně do 1 150 korun včetně daně. „Budeme tedy pod cenou z Tepláren Brno,“ podotkl ředitel společnosti Vyteza Michal Koutník.

Břeclav

Snížení. Průměrná cena pro lidi využívající centrální vytápění bude 1 136 korun za gigajoule. Jednatelé firmy Martin Marták a Pavel Dominik uvedli, že se nižší částky podařilo dosáhnout navzdory rostoucím nákladům a inflaci.

„Snížení je dobrou zprávou zejména v souvislosti s aktuálním rozhodnutím Energetického regulačního úřadu. Ten potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna příštího roku. Regulovanou složku ceny elektřiny zvýšil o významných 65,7 procent a taktéž regulovanou složku ceny plynu o 38,8 procent,“ oznámili jednatelé.

Redakce Deníku vyrazila na nákupy za hranice do Rakouska. Za tytéž potraviny tam utratila méně peněz než doma v Česku.
Je v Rakousku levněji? Deník srovnal ceny v obchodě v Mikulově a za hranicí

Znojmo

Nové ceny představí Znojemská tepelná společnost 15. prosince, v současné době se pracovníci věnují jejich výpočtům. V březnu firma oznámila slevu na zálohy z 1 490 na 1 290 korun za gigajoule s příslibem dalšího snižování.

„Věřili jsme, že setkáme s kladnou odezvou a v létě přistoupíme k dalšímu snížení záloh. Opak byl ale pravdou, lidé si zálohy chtěli platit nadále stejné, jeden z největších správců ve Znojmě hovořil stejně. Proto už jsme s výší záloh dále nehýbali,“ vylíčil Deníku jednatel Znojemské tepelné společnosti Květoslav Svoboda.

Hodonín

Teplo do domácností proudí Hodonínským od firmy ČEZ Teplárenská z tamní elektrárny, a to prostřednictvím Městské bytové správy. Pro koncového zákazníka tedy ceny tepla určuje městský distributor. Ty se pak liší u jednotlivých způsobů odběru, nejlevnější je dodávka tepla ze sekundárních zdrojů za 771 korun za gigajoule. Pro příští rok ale ceny zatím známé nejsou.

Ceny za teplo v Jihomoravském kraji

  • Brno – aktuálně 1 199 Kč/GJ, od ledna 1221 Kč/GJ
  • Blansko – aktuálně 1 165 Kč/GJ, od ledna 1 098 Kč/GJ
  • Vyškov – aktuálně 797,5 Kč/GJ, od ledna do 1 150 Kč/GJ
  • Břeclav – aktuálně 1 163 Kč/GJ, od ledna 1 136
  • Znojmo – aktuálně 1 290 Kč/GJ, cenu od ledna zveřejní 15. prosince
  • Hodonín – aktuálně 771 Kč/GJ, cena od ledna dosud neznámá