„Využívali jsme tam všechny vakcíny, které jsme měli přidělené. Přesun souvisí s příslibem většího počtu dávek vakcín ve druhé polovině května, ale zejména v červnu,“ sdělil redakci na konci minulého týdne ředitel vyškovské nemocnice Zdeněk Horák.

Prostor je podle něj pro potřeby očkovaných dostatečně zajištěný i po personální stránce. „Postará se o něj pět lékařů, sedm administrativních pracovníků a dvě zdravotní sestry pro vlastní očkování. Potřeba je ale také farmaceut na přípravu vakcín. Na provozu se podílí také obslužní personál, ostraha parkoviště, úklid nebo zásobování,“ vyjmenoval ředitel zdravotnického zařízení.

Cílem je urychlení očkování v regionu. „Ve výše zmíněné sestavě předpokládáme, že naočkují až šest set vakcín denně. Koncem minulého týdne jsme přitom v nemocnici překročili hranici deseti tisíc použitých vakcín. Po prověření zkušebním provozem zjistíme, zda a za jakých podmínek, můžeme kapacitu očkovacího centra v novém působišti navýšit,“ zdůraznil Horák.

Poslední týden byl přitom v hale, kterou obvykle využívají pro sportovní aktivity žáci Základní školy Purkyňova, ve znamení dolaďování posledních detailů v interiéru. První návštěvníci nového regionálního očkovacího centra využijí vyhrazenou část parkoviště na ulici Purkyňova a také v areálu školy.

Organizaci parkování tam zajišťují zaměstnanci bezpečnostní agentury. Orientační značení cesty ke správnému vstupu do haly pak zájemci najdou na sloupech veřejného osvětlení. Vedení nemocnice je poprosilo, aby přicházeli deset minut před stanoveným časem rezervace očkování.

Dobré zkušenosti

Halu si přitom zástupci kraje s pomocí města vyhlédli už měsíce dopředu. Oproti dalším okresům však nemocnice držela očkovací centrum ve svém areálu. První registrované zájemce tam zdravotníci očkovali už v únoru. „Prostor na Purkyňově ulici jsme si tedy ponechali jako zálohu,“ vysvětlil mluvčí Jihomoravského kraje Michal Cagala.

Oslovení Vyškované přitom mají s očkováním ve Vyškově většinou dobré zkušenosti. „Přihlásila jsem k němu svoji matku už na počátku registrace, zatímco se na řadu dostala za čtrnáct dní. Na místě jsme neměli problém s čekáním. Všichni k nám navíc byli milí, hodní a ochotní. Vše bylo v pohodě,“ svěřila se například Iveta Lakomá.

Se samotným procesem registrace se zájemci z příslušných skupin vypořádávají i s pomocí blízkých. „Na očkování byla moje tchýně. Registrovala se přes internet s pomocí manžela. Jsou to přitom lidé nad šedesát let a s počítačem pracují pouze uživatelsky,“ dodala třeba Petra Dohnalová z obce Račice-Pístovice na Vyškovsku.

Nové využití prostoru haly vedení Základní školy Purkyňova akceptovalo. Před několika lety tam přitom dokončili nově položenou a přebroušenou podlahou. „Pokud by provozem očkovacího centra došlo k jejímu poškození, opravu bude z větší části hradit Jihomoravský kraj,“ ujistil vyškovský starosta Karel Jurka.