„Zrekonstruované a rozšířené pracoviště o dříve nevyužívané sousedící prostory nově nabízí pacientům rehabilitaci v moderním, komfortním a velmi dobře vybaveném prostředí. Ke standardním prostorám CLR pro individuální cvičení, fyzikální terapii včetně velmi žádané laseroterapie, vodoléčby s možností cvičení v bazénu, ergoterapie přibyla nová tělocvična, několik individuálních cvičeben, nové pracoviště elektroléčby,“ komentovala primářka CLR Milena Neckařová.

Ilustrační foto preventivního vyšetření prostaty a varlat.
Měsíc prevence rakovin varlat a prostaty: vyškovská nemocnice zve na vyšetření

Pracoviště vede už pět let. „Co nás těší je vybudování pěkného zázemí pro rodiče s dětmi. Nabízí jim soukromí, klid a pohodlí. Prostředí je teď také pro nás, zaměstnance, mnohem příjemnější, prosvětlenější,“ hodnotila změny primářka.

Úkolem vyškovského centra je dostat pacienta co nejdříve do optimální kondice a zabránit včas vzniku možných komplikací. „Na pracoviště chodí lidé s nejrůznějšími problémy, od malých dětí až po ty v pokročilém věku. Nejčastěji řešíme stavy po úrazech pohybového aparátu, operacích, cévních mozkových příhodách, a pak samozřejmě bolesti zad s omezenou pohyblivostí páteře. U dětí se centrum věnuje vrozeným a vývojový vadám,“ popsal ředitel Nemocnice Vyškov Zdeněk Horák.

Využívají i nejmodernější robotické přístroje

Rekonstrukce byla součástí budování nové magnetické rezonance, kterou nemocnice otevřela ve stejném termínu a celkové náklady dosáhly na 161 milionů korun. „Pracoviště CLR je rozhodně konkurenceschopné a dovolím si říct, že v mnohém ohledu vybavené tak, že předčí srovnatelná centra. Využíváme například nejmodernější motodlahy nejen pro pasivní cvičení kolenního kloubu, ale i méně běžnou motodlahu k obdobnému cvičení ramenního a hlezenního kloubu,“ doplnil ředitel.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

Zmínil nejmodernější robotické přístroje s motivační vizuální zpětnou vazbou pro pacienty se sníženou funkcí horních končetin a pro rehabilitaci prstů. „Dále máme dynamický chodník k nácviku chůze. Co nás ale trápí, je nedostatek fyzioterapeutů. A tak nabídka práce v takto moderním prostředí, kde si vážíme kolegů, pro které je odbornost a lidský přístup prioritou, by je mohla oslovit “ dodal Horák.

Centrum léčebné rehabilitace nabízí kromě základních fyzioterapeutických metod také metody speciální. Z mnohých jsou to například Vojtova reflexní terapie používaná zejména u dětí k vyvolání ideálních pohybových vzorů, které jsou narušené nebo zcela chybí. Dále to je Bobath koncept včetně Baby Bobath pro předčasně narozené nebo nedonošené děti. Praxí je tady i terapie dle Mojžíšové používaná v ortopedii, urologii, ale zvláště v gynekologii při neschopnosti ženy otěhotnět nebo donosit plod.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

Kabatova technika slouží k probuzení svalové aktivity z periferie, McKenzie terapie je zase populární při řešení opakovaných bolestí zad. Z dalších jsou to techniky měkkých tkání, mobilizace, přístrojové a manuální lymfodrenáže i procedury nehrazené zdravotními pojišťovnami jako kineziologický tejping nebo klasické masáže.