" U nemovitostí v minulém roce jsme ve vyškovském okrese pozorovali zhruba třiceti až čtyřicetiprocentní nárůst cen. Za leden a únor už není cenový vývoj tak dynamický. Dá se říct, že momentálně jsou ceny stabilizované. Uvidíme, co s cenami udělá jaro,“ informoval realitní makléř Pavel Křetinský.

Stanovit cenu nemovitosti přitom není jednoduché. Za kolik lidé dům nebo byt nakonec koupí, ovlivňuje několik faktorů. „Zájemce o koupi nemovitosti se ptá především na formu vlastnictví, lokalitu a samozřejmě celkový stav nemovitosti,“ doplnil makléř.

Lidem také záleží na velikosti pozemku. Svoji roli přitom hraje také občanská vybavenost obce. „Nejdražší jsou jednoznačně byty v osobním vlastnictví. Například družstevní vlastnictví cenu sráží dolů. Zájemci nemohou takovým typem nemovitosti zpravidla ručit. Proto se snižuje počet klientů, kteří hypotéku získají,“ uvedl Křetinský.

Zájem o pozemky na stavbu rodinného domu je stále velmi vysoký. Jejich ceny jdou stále mírně nahoru. „Ve Vyškově jsou jednoznačně nejdražší parcely v okrese. Cenu pozemků šroubuje nahoru jejich naprostý nedostatek. Také na vesnicích se snaží pozemky zasíťovat a nabízet zájemcům. Zatímco například v Pustiměři se cena pozemku pohybuje na částce šesti set devadesáti až sedmi set korun za metr čtvereční, ve Vyškově jsou lidé ochotní zaplatit až osmnáct set korun za metr,“ dodal makléř.

Také na Bučovicku je vhodných nemovitostí k prodeji poskrovnu. Stejná je situace u parcel vhodných k výstavbě rodinných domů. „V naší oblasti šly ceny bytů oproti loňskému roku nahoru. Loni kupující zaplatil za byt 3+1 zhruba osm set až devět set tisíc korun. Letos už se cena takového bytu pohybuje okolo částky milion dvě stě tisíc korun,“ informovala realitní specialistka pro oblast Bučovicka Věra Greňová.

Makléři prý respektují cenu majitele nebo se nastaví cena vyšší, aby bylo možné případně slevit. „Málo bytů na menším městě zvedá cenu nepřirozeně vysoko. Pokud je ovšem takový zájemce v úzkých, tak peníze vydá. Když se objeví parcela určená k bytové zástavbě, cena se pohybuje do tisíce korun za metr čtvereční,“ doplnila Greňová.


Slavkov je sice menší město, ale jeho hlavní výhodou je blízkost Brna a dobré spojení. „Ceny nemovitostí v Bučovicích a Slavkově jsou podobné. Ve Slavkově jsou byty a domy dražší. Město je blíž Brnu a také odlesk slávy Napoleona udělá své. Ve městě je totiž víc cizinců, kteří mají zájem kupovat,“ řekla specialistka.

Lidé, kteří musí v současné době řešit bydlení, to mají těžké. Ceny jdou stále nahoru, hypotéky zdražují, ubývá výhod a slev.
O potížích s vlastním bydlením ví svoje třeba Pavlína Kuzdasová ze Švábenic. „Postavili jsme s manželem dům ve Švábenicích. Bydlíme tam už rok. Jsem moc ráda, že už máme vyřizování ohledně pozemku, stavby a hlavně peněz za sebou. Ceny jsou stále vyšší. Kdybych se měla rozhodovat v současné době znovu, tak bychom se s manželem do stavby už nepouštěli,“ svěřila se.

 

Miluše Planičková